660
edits
Line 455: | Line 455: | ||
|nickname=0"☀ ☀0☀☺ ☹ | |nickname=0"☀ ☀0☀☺ ☹ | ||
|gender=female | |gender=female | ||
|level= | |level=51[[File:PokérusIC IV cured.png]] | ||
|held=Bloom Mail | |held=Bloom Mail | ||
|ability=Rivalry | |ability=Rivalry | ||
Line 507: | Line 507: | ||
|nickname=GOLBAT | |nickname=GOLBAT | ||
|gender=male | |gender=male | ||
|level= | |level=46[[File:PokérusIC IV cured.png]] | ||
|held=Air Mail | |held=Air Mail | ||
|ability=Inner Focus | |ability=Inner Focus | ||
Line 520: | Line 520: | ||
|nickname=!☂!!☀! !:1 | |nickname=!☂!!☀! !:1 | ||
|gender=female | |gender=female | ||
|level= | |level=57[[File:PokérusIC IV cured.png]] | ||
|held=Bloom Mail | |held=Bloom Mail | ||
|ability=Poison Point | |ability=Poison Point | ||
Line 1,960: | Line 1,960: | ||
|type1=Rock|type2=Ground | |type1=Rock|type2=Ground | ||
|move1=Rock Polish|move1type=Rock|move1cat=Status | |move1=Rock Polish|move1type=Rock|move1cat=Status | ||
|move2= | |move2=Rock Throw|move2type=Rock|move2cat=Physical | ||
|move3= | |move3=Magnitude|move3type=Ground|move3cat=Physical | ||
|move4= | |move4=Selfdestruct|move4type=Normal|move4cat=Physical}} | ||
|- | |- | ||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |{{Pokémon/4|game=Platinum| | ||
Line 2,013: | Line 2,013: | ||
|type1=Rock|type2=Ground | |type1=Rock|type2=Ground | ||
|move1=Rock Polish|move1type=Rock|move1cat=Status | |move1=Rock Polish|move1type=Rock|move1cat=Status | ||
|move2= | |move2=Rock Throw|move2type=Rock|move2cat=Physical | ||
|move3= | |move3=Magnitude|move3type=Ground|move3cat=Physical | ||
|move4= | |move4=Selfdestruct|move4type=Normal|move4cat=Physical}} | ||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |{{Pokémon/4|game=Platinum| | ||
|ndex=183 | |ndex=183 | ||
Line 2,040: | Line 2,040: | ||
|move1=Mud Sport|move1type=Ground|move1cat=Status | |move1=Mud Sport|move1type=Ground|move1cat=Status | ||
|move2=Rock Polish|move2type=Rock|move2cat=Status | |move2=Rock Polish|move2type=Rock|move2cat=Status | ||
|move3= | |move3=Rock Throw|move3type=Rock|move3cat=Physical | ||
|move4= | |move4=Magnitude|move4type=Ground|move4cat=Physical}} | ||
|- | |- | ||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |{{Pokémon/4|game=Platinum| | ||
Line 2,054: | Line 2,054: | ||
|move1=Mud Sport|move1type=Ground|move1cat=Status | |move1=Mud Sport|move1type=Ground|move1cat=Status | ||
|move2=Rock Polish|move2type=Rock|move2cat=Status | |move2=Rock Polish|move2type=Rock|move2cat=Status | ||
|move3= | |move3=Rock Throw|move3type=Rock|move3cat=Physical | ||
|move4= | |move4=Magnitude|move4type=Ground|move4cat=Physical}} | ||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |{{Pokémon/4|game=Platinum| | ||
|ndex=042 | |ndex=042 f | ||
|pokemon=Golbat | |pokemon=Golbat | ||
|nickname=055055Q506 | |nickname=055055Q506 | ||
Line 2,070: | Line 2,070: | ||
|move4=Mean Look|move4type=Normal|move4cat=Status}} | |move4=Mean Look|move4type=Normal|move4cat=Status}} | ||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |{{Pokémon/4|game=Platinum| | ||
|ndex=042 | |ndex=042 m | ||
|pokemon=Golbat | |pokemon=Golbat | ||
|nickname=GOLBAT | |nickname=GOLBAT | ||
Line 2,092: | Line 2,092: | ||
|ability=Unknown | |ability=Unknown | ||
|type1=Poison|type2=Flying | |type1=Poison|type2=Flying | ||
|move1=Foresight|move1type= | |move1=Foresight|move1type=Normal|move1cat=Status | ||
|move2=Seismic Toss|move2type= | |move2=Seismic Toss|move2type=Fighting|move2cat=Physical | ||
|move3=Revenge|move3type= | |move3=Revenge|move3type=Fighting|move3cat=Physical | ||
|move4=Vital Throw|move4type= | |move4=Vital Throw|move4type=Fighting|move4cat=Physical}} | ||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |{{Pokémon/4|game=Platinum| | ||
|ndex=075 | |ndex=075 | ||
Line 2,109: | Line 2,109: | ||
|move3=Earthquake|move3type=Ground|move3cat=Physical | |move3=Earthquake|move3type=Ground|move3cat=Physical | ||
|move4=Explosion|move4type=Normal|move4cat=Physical}} | |move4=Explosion|move4type=Normal|move4cat=Physical}} | ||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=074 | |||
|pokemon=Geodude | |||
|nickname=GEODUDE | |||
|gender=female | |||
|level=17 | |||
|held= | |||
|ability=Unknown | |||
|type1=Rock|type2=Ground | |||
|move1=Mud Sport|move1type=Ground|move1cat=Status | |||
|move2=Rock Polish|move2type=Rock|move2cat=Status | |||
|move3=Rock Throw|move3type=Rock|move3cat=Physical | |||
|move4=Magnitude|move4type=Ground|move4cat=Physical}} | |||
|- | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |{{Pokémon/4|game=Platinum| | ||
|ndex=299 | |ndex=299 | ||
Line 2,122: | Line 2,136: | ||
|move3=Rock Slide|move3type=Rock|move3cat=Physical | |move3=Rock Slide|move3type=Rock|move3cat=Physical | ||
|move4=Sandstorm|move4type=Rock|move4cat=Status}} | |move4=Sandstorm|move4type=Rock|move4cat=Status}} | ||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=074 | |||
|pokemon=Geodude | |||
|nickname=GEODUDE | |||
|gender=female | |||
|level=19 | |||
|held= | |||
|ability=Unknown | |||
|type1=Rock|type2=Ground | |||
|move1=Rock Polish|move1type=Rock|move1cat=Status | |||
|move2=Rock Throw|move2type=Rock|move2cat=Physical | |||
|move3=Magnitude|move3type=Ground|move3cat=Physical | |||
|move4=Selfdestruct|move4type=Normal|move4cat=Physical}} | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=041 f | |||
|pokemon=Zubat | |||
|nickname=GGX LL | |||
|gender=female | |||
|level=27 | |||
|held= | |||
|ability=Inner Focus | |||
|type1=Poison|type2=Flying | |||
|move1=Bite|move1type=Dark|move1cat=Physical | |||
|move2=Wing Attack|move2type=Flying|move2cat=Physical | |||
|move3=Confuse Ray|move3type=Ghost|move3cat=Status | |||
|move4=Air Cutter|move4type=Flying|move4cat=Special}} | |||
|- | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=074 | |||
|pokemon=Geodude | |||
|nickname=A0 | |||
|gender=male | |||
|level=17 | |||
|held= | |||
|ability=Unknown | |||
|type1=Rock|type2=Ground | |||
|move1=Mud Sport|move1type=Ground|move1cat=Status | |||
|move2=Rock Polish|move2type=Rock|move2cat=Status | |||
|move3=Rock Throw|move3type=Rock|move3cat=Physical | |||
|move4=Magnitude|move4type=Ground|move4cat=Physical}} | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=074 | |||
|pokemon=Geodude | |||
|nickname=EOWWLQGYPF | |||
|gender=male | |||
|level=17 | |||
|held= | |||
|ability=Unknown | |||
|type1=Rock|type2=Ground | |||
|move1=Mud Sport|move1type=Ground|move1cat=Status | |||
|move2=Rock Polish|move2type=Rock|move2cat=Status | |||
|move3=Rock Throw|move3type=Rock|move3cat=Physical | |||
|move4=Magnitude|move4type=Ground|move4cat=Physical}} | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=436 | |||
|pokemon=Bronzor | |||
|nickname= GGF | |||
|level=19 | |||
|held= | |||
|ability=Unknown | |||
|type1=Steel|type2=Psychic | |||
|move1=Hypnosis|move1type=Psychic|move1cat=Status | |||
|move2=Imprison|move2type=Psychic|move2cat=Status | |||
|move3=Confuse Ray|move3type=Ghost|move3cat=Status | |||
|move4=Extrasensory|move4type=Psychic|move4cat=Special}} | |||
|- | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=041 f | |||
|pokemon=Zubat | |||
|nickname=ZUBAT | |||
|gender=female | |||
|level=28 | |||
|held= | |||
|ability=Inner Focus | |||
|type1=Poison|type2=Flying | |||
|move1=Bite|move1type=Dark|move1cat=Physical | |||
|move2=Wing Attack|move2type=Flying|move2cat=Physical | |||
|move3=Confuse Ray|move3type=Ghost|move3cat=Status | |||
|move4=Air Cutter|move4type=Flying|move4cat=Special}} | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=436 | |||
|pokemon=Bronzor | |||
|nickname=10C06 | |||
|level=18 | |||
|held= | |||
|ability=Unknown | |||
|type1=Steel|type2=Psychic | |||
|move1=Confusion|move1type=Psychic|move1cat=Special | |||
|move2=Hypnosis|move2type=Psychic|move2cat=Status | |||
|move3=Imprison|move3type=Psychic|move3cat=Status | |||
|move4=Confuse Ray|move4type=Ghost|move4cat=Status}} | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=041 m | |||
|pokemon=Zubat | |||
|nickname=ZUBAT | |||
|gender=male | |||
|level=29 | |||
|held= | |||
|ability=Inner Focus | |||
|type1=Poison|type2=Flying | |||
|move1=Wing Attack|move1type=Flying|move1cat=Physical | |||
|move2=Confuse Ray|move2type=Ghost|move2cat=Status | |||
|move3=Air Cutter|move3type=Flying|move3cat=Special | |||
|move4=Mean Look|move4type=Normal|move4cat=Status}} | |||
|- | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=041 m | |||
|pokemon=Zubat | |||
|nickname=ZUBAT | |||
|gender=male | |||
|level=30 | |||
|held= | |||
|ability=Inner Focus | |||
|type1=Poison|type2=Flying | |||
|move1=Bite|move1type=Dark|move1cat=Physical | |||
|move2=Wing Attack|move2type=Flying|move2cat=Physical | |||
|move3=Confuse Ray|move3type=Ghost|move3cat=Status | |||
|move4=Air Cutter|move4type=Flying|move4cat=Special}} | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=307 f | |||
|pokemon=Meditite | |||
|nickname=A0♂♂ ♂ | |||
|gender=female | |||
|level=18 | |||
|held= | |||
|ability=Pure Power | |||
|type1=Fighting|type2=Psychic | |||
|move1=Confusion|move1type=Psychic|move1cat=Special | |||
|move2=Detect|move2type=Fighting|move2cat=Status | |||
|move3=Hidden Power|move3type=Normal|move3cat=Special | |||
|move4=Mind Reader|move4type=Normal|move4cat=Status}} | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=436 | |||
|pokemon=Bronzor | |||
|nickname=BRONZOR | |||
|level=18 | |||
|held= | |||
|ability=Unknown | |||
|type1=Steel|type2=Psychic | |||
|move1=Confusion|move1type=Psychic|move1cat=Special | |||
|move2=Hypnosis|move2type=Psychic|move2cat=Status | |||
|move3=Imprison|move3type=Psychic|move3cat=Status | |||
|move4=Confuse Ray|move4type=Ghost|move4cat=Status}} | |||
|- | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=436 | |||
|pokemon=Bronzor | |||
|nickname=BRONZOR | |||
|level=18 | |||
|held= | |||
|ability=Unknown | |||
|type1=Steel|type2=Psychic | |||
|move1=Confusion|move1type=Psychic|move1cat=Special | |||
|move2=Hypnosis|move2type=Psychic|move2cat=Status | |||
|move3=Imprison|move3type=Psychic|move3cat=Status | |||
|move4=Confuse Ray|move4type=Ghost|move4cat=Status}} | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=307 m | |||
|pokemon=Meditite | |||
|nickname=MEDITITE | |||
|gender=male | |||
|level=20 | |||
|held= | |||
|ability=Pure Power | |||
|type1=Fighting|type2=Psychic | |||
|move1=Confusion|move1type=Psychic|move1cat=Special | |||
|move2=Detect|move2type=Fighting|move2cat=Status | |||
|move3=Hidden Power|move3type=Normal|move3cat=Special | |||
|move4=Mind Reader|move4type=Normal|move4cat=Status}} | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=066 | |||
|pokemon=Machop | |||
|nickname=0□♠♠☼ | |||
|gender=male | |||
|level=19 | |||
|held= | |||
|ability=Unknown | |||
|type1=Fighting | |||
|move1=Focus Energy|move1type=Normal|move1cat=Status | |||
|move2=Karate Chop|move2type=Fighting|move2cat=Physical | |||
|move3=Foresight|move3type=Normal|move3cat=Status | |||
|move4=Seismic Toss|move4type=Fighting|move4cat=Physical}} | |||
|- | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=307 m | |||
|pokemon=Meditite | |||
|nickname= ♂♂ | |||
|gender=male | |||
|level=20 | |||
|held= | |||
|ability=Pure Power | |||
|type1=Fighting|type2=Psychic | |||
|move1=Confusion|move1type=Psychic|move1cat=Special | |||
|move2=Detect|move2type=Fighting|move2cat=Status | |||
|move3=Hidden Power|move3type=Normal|move3cat=Special | |||
|move4=Mind Reader|move4type=Normal|move4cat=Status}} | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=041 m | |||
|pokemon=Zubat | |||
|nickname=ZUBAT | |||
|gender=male | |||
|level=26 | |||
|held= | |||
|ability=Inner Focus | |||
|type1=Poison|type2=Flying | |||
|move1=Bite|move1type=Dark|move1cat=Physical | |||
|move2=Wing Attack|move2type=Flying|move2cat=Physical | |||
|move3=Confuse Ray|move3type=Ghost|move3cat=Status | |||
|move4=Air Cutter|move4type=Flying|move4cat=Special}} | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=436 | |||
|pokemon=Bronzor | |||
|nickname=BRONZOR | |||
|level=18 | |||
|held= | |||
|ability=Unknown | |||
|type1=Steel|type2=Psychic | |||
|move1=Confusion|move1type=Psychic|move1cat=Special | |||
|move2=Hypnosis|move2type=Psychic|move2cat=Status | |||
|move3=Imprison|move3type=Psychic|move3cat=Status | |||
|move4=Confuse Ray|move4type=Ghost|move4cat=Status}} | |||
|- | |||
|{{Pokémon/4|game=Platinum| | |||
|ndex=041 m | |||
|pokemon=Zubat | |||
|nickname=□ | |||
|gender=male | |||
|level=29 | |||
|held= | |||
|ability=Inner Focus | |||
|type1=Poison|type2=Flying | |||
|move1=Wing Attack|move1type=Flying|move1cat=Physical | |||
|move2=Confuse Ray|move2type=Ghost|move2cat=Status | |||
|move3=Air Cutter|move3type=Flying|move3cat=Special | |||
|move4=Mean Look|move4type=Normal|move4cat=Status}} | |||
|} | |} | ||
Line 2,188: | Line 2,437: | ||
! style="background: #B190E9; {{roundytop|5px}}" | {{color2|000|Item|Items}} | ! style="background: #B190E9; {{roundytop|5px}}" | {{color2|000|Item|Items}} | ||
|- style="background: #FFF" | |- style="background: #FFF" | ||
| {{bag|Pearl}} [[Pearl]]<br/>{{bag|Repel}} [[Repel]]<br/>{{bag|Water Stone}} {{evostone|Water Stone}}<br/>{{bag|Honey}} [[Honey]]<br/>{{bag|Dawn Stone}} {{evostone|Dawn Stone}}<br/>{{bag|Blue Shard}} [[Blue Shard]]<br/>{{bag|Up-Grade}} [[Up-Grade]]<br/>{{bag|Big Pearl}} [[Big Pearl]] ×2<br/>{{bag|Red Shard}} [[Red Shard]] x2<br/>{{bag|Fist Plate}} [[Fist Plate]]<br/>{{bag|Dragon Fang}} [[Dragon Fang]]<br/>{{bag| | | {{bag|Pearl}} [[Pearl]]<br/>{{bag|Repel}} [[Repel]]<br/>{{bag|Water Stone}} {{evostone|Water Stone}}<br/>{{bag|Honey}} [[Honey]]<br/>{{bag|Dawn Stone}} {{evostone|Dawn Stone}}<br/>{{bag|Blue Shard}} [[Blue Shard]]<br/>{{bag|Up-Grade}} [[Up-Grade]]<br/>{{bag|Big Pearl}} [[Big Pearl]] ×2<br/>{{bag|Red Shard}} [[Red Shard]] x2<br/>{{bag|Fist Plate}} [[Fist Plate]]<br/>{{bag|Dragon Fang}} [[Dragon Fang]]<br/>{{bag|Magnet}} [[Magnet]]<br/>{{bag|Growth Mulch}} [[Growth Mulch]]<br/>{{bag|Yellow Shard}} [[Yellow Shard]]<br/>{{bag|Earth Plate}} [[Earth Plate]]<br/>{{bag|Rose Incense}} [[Rose Incense]]<br/>{{bag|Stardust}} [[Stardust]] x2<br/>{{bag|Smoke Ball}} [[Smoke Ball]]<br/>{{bag|Oval Stone}} [[Oval Stone]]<br/>{{bag|Mental Herb}} [[Mental Herb]]<br/>{{bag|Full Incense}} [[Full Incense]]<br/>{{bag|Poké Doll}} [[Poké Doll]]<br/>{{Bag|Exp. Share}} [[Exp. Share]]<br/>{{bag|Max Repel}} [[Max Repel]]<br/>{{bag|Escape Rope}} [[Escape Rope]]<br/>{{bag|Black Flute}} [[Black Flute]] | ||
|- style="background: #B190E9" | |- style="background: #B190E9" | ||
! Medicine | ! Medicine | ||
Line 2,196: | Line 2,445: | ||
! {{color2|000|Poké Ball|Poké Balls}} | ! {{color2|000|Poké Ball|Poké Balls}} | ||
|- style="background: #FFF" | |- style="background: #FFF" | ||
| {{bag|Poké Ball}} [[Poké Ball]] | | {{bag|Poké Ball}} [[Poké Ball]] ×53<br/>{{bag|Great Ball}} {{ball|Great}} ×78 | ||
|- style="background: #B190E9" | |- style="background: #B190E9" | ||
! {{color2|000|TM|TMs}} & {{color2|000|HM|HMs}} | ! {{color2|000|TM|TMs}} & {{color2|000|HM|HMs}} | ||
Line 2,204: | Line 2,453: | ||
! {{color2|000|Berry|Berries}} | ! {{color2|000|Berry|Berries}} | ||
|- style="background: #FFF" | |- style="background: #FFF" | ||
| {{bag|Cheri Berry}} [[Cheri Berry]] | | {{bag|Cheri Berry}} [[Cheri Berry]]<br/>{{bag|Pecha Berry}} [[Pecha Berry]] ×2<br/>{{bag|Rawst Berry}} [[Rawst Berry]] ×2<br/>{{bag|Aspear Berry}} [[Aspear Berry]] ×6<br/>{{bag|Leppa Berry}} [[Leppa Berry]]<br/>{{bag|Persim Berry}} [[Persim Berry]]<br/>{{bag|Wiki Berry}} [[Wiki Berry]] ×2<br/>{{bag|Mago Berry}} [[Mago Berry]]<br/>{{bag|Aguav Berry}} [[Aguav Berry]]<br/>{{bag|Iapapa Berry}} [[Iapapa Berry]] ×3<br/>{{bag|Bluk Berry}} [[Bluk Berry]] ×2<br/>{{bag|Nanab Berry}} [[Nanab Berry]] x4<br/>{{bag|Grepa Berry}} [[Grepa Berry]] ×2 | ||
|- style="background: #B190E9" | |- style="background: #B190E9" | ||
! {{color2|000|Mail}} | ! {{color2|000|Mail}} |