105
edits
No edit summary |
|||
Line 339: | Line 339: | ||
| colspan="3" style="background:#{{fighting color light}}" | {{mcolor|Aura Sphere|{{fighting color dark}}}} | | colspan="3" style="background:#{{fighting color light}}" | {{mcolor|Aura Sphere|{{fighting color dark}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|9F77FF| | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|9F77FF|90}} | ||
| colspan="3" style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Outrage|{{dragon color dark}}}}''' | | colspan="3" style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Outrage|{{dragon color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|9F77FF|100}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|9F77FF|100}} | ||
Line 360: | Line 355: | ||
| style="background:#{{fire color}}" | [[File:643.png]]<br>{{pcolor|Reshiram|{{fire color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Dragon}}{{typecolor|Fire}}</small> | | style="background:#{{fire color}}" | [[File:643.png]]<br>{{pcolor|Reshiram|{{fire color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Dragon}}{{typecolor|Fire}}</small> | ||
| style="background:#{{electric color}}" | [[File:644.png]]<br>{{pcolor|Zekrom|{{electric color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Dragon}}{{typecolor|Electric}}</small> | | style="background:#{{electric color}}" | [[File:644.png]]<br>{{pcolor|Zekrom|{{electric color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Dragon}}{{typecolor|Electric}}</small> | ||
| style="background:#{{ice color}}; {{roundytr|5px}}" | [[File: | | style="background:#{{ice color}}" | [[File:646.png]]<br>{{pcolor|Kyurem|{{ice color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Dragon}}{{typecolor|Ice}}</small> | ||
| style="background:#{{electric color}}" | [[File:646B.png]]<br>{{pcolor|Black Kyurem|{{ice color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Dragon}}{{typecolor|Ice}}</small> | |||
| style="background:#{{fire color}}; {{roundytr|5px}}" | [[File:646W.png]]<br>{{pcolor|White Kyurem|{{ice color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Dragon}}{{typecolor|Ice}}</small> | |||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| rowspan="2" align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|Start}} | | rowspan="2" align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|Start}} | ||
| colspan="1" style="background:#{{fire color light}}" |'''{{mcolor|Fire Fang|{{fire color dark}}}}''' | | colspan="1" style="background:#{{fire color light}}" |'''{{mcolor|Fire Fang|{{fire color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Thunder Fang|{{electric color dark}}}}''' | | style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Thunder Fang|{{electric color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Ice Fang|{{ice color dark}}}}''' | | colspan="3" style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Ice Fang|{{ice color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| colspan=" | | colspan="5" style="background:#{{dragon color light}}" | {{mcolor|Dragon Rage|{{dragon color dark}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|5}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|5}} | ||
| colspan=" | | colspan="5" style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Scary Face|{{normal color dark}}}}'' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|10}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|10}} | ||
| colspan="1" style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Flame Wheel|{{fire color dark}}}}''' | | colspan="1" style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Flame Wheel|{{fire color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Spark|{{electric color dark}}}}''' | | style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Spark|{{electric color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Ice Shard|{{ice color dark}}}}''' | | colspan="3" style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Ice Shard|{{ice color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|15}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|15}} | ||
| colspan=" | | colspan="5" style="background:#{{rock color light}}" | {{mcolor|AncientPower|{{rock color dark}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|20}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|20}} | ||
Line 384: | Line 381: | ||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Discharge|{{electric color dark}}}}''' | | style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Discharge|{{electric color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Icy Wind|{{ice color dark}}}}''' | | style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Icy Wind|{{ice color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Icicle Crash|{{ice color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Aurora Beam|{{ice color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|25}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|25}} | ||
| colspan=" | | colspan="5" style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|DragonBreath|{{dragon color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|30}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|30}} | ||
| colspan="1" style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Flamethrower|{{fire color dark}}}}''' | | colspan="1" style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Flamethrower|{{fire color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Thunderbolt|{{electric color dark}}}}''' | | style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Thunderbolt|{{electric color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Ice Beam|{{ice color dark}}}}''' | | colspan="3" style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Ice Beam|{{ice color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|35}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|35}} | ||
| colspan=" | | colspan="5" style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Dragon Claw|{{dragon color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|40}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|40}} | ||
| colspan=" | | colspan="5" style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Slash|{{normal color dark}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|45}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|45}} | ||
| style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Extrasensory|{{psychic color dark}}}} | | style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Extrasensory|{{psychic color dark}}}} | ||
| style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Zen Headbutt|{{psychic color dark}}}} | | style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Zen Headbutt|{{psychic color dark}}}} | ||
| style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor| | | style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Psywave|{{psychic color dark}}}} | ||
| style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Zen Headbutt|{{psychic color dark}}}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Extrasensory|{{psychic color dark}}}} | |||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|50}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|50}} | ||
Line 408: | Line 409: | ||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Fusion Bolt|{{electric color dark}}}}''' | | style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Fusion Bolt|{{electric color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Glaciate|{{ice color dark}}}}''' | | style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Glaciate|{{ice color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{electric color light}}" | {{mcolor|Fusion Bolt|{{electric color dark}}}} | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | {{mcolor|Fusion Flare|{{fire color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|55}} | |||
| colspan="5" style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Dragon Pulse|{{dragon color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|60}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|60}} | ||
| colspan=" | | colspan="5" style="background:#{{dark color light}}" | {{mcolor|Crunch|{{dark color dark}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}| | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|70}} | ||
| colspan=" | | colspan="5" style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Dragon Rush|{{dragon color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|75}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|75}} | ||
| colspan=" | | colspan="5" style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Endeavor|{{normal color dark}}}} | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|80}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|80}} | ||
| colspan=" | | colspan="5" style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Imprison|{{psychic color dark}}}}'' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|85}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|85}} | ||
| colspan="1" style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Fire Blast|{{fire color dark}}}}''' | | colspan="1" style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Fire Blast|{{fire color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Thunder|{{electric color dark}}}}''' | | style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Thunder|{{electric color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Blizzard|{{ice color dark}}}}''' | | colspan="3" style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Blizzard|{{ice color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|90}} | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|90}} | ||
| colspan=" | | colspan="5" style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Outrage|{{dragon color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|95}} | ||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Hyper Beam|{{normal color dark}}}} | | style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Hyper Beam|{{normal color dark}}}} | ||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Giga Impact|{{normal color dark}}}} | | style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Giga Impact|{{normal color dark}}}} | ||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Hyper Voice|{{normal color dark}}}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Giga Impact|{{normal color dark}}}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Hyper Beam|{{normal color dark}}}} | |||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| | | align="right" style="background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|100}} | ||
| | | style="background:#{{fire color light}}" | '''{{mcolor|Blue Flare|{{fire color dark}}}}''' | ||
| | | style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Bolt Strike|{{electric color dark}}}}''' | ||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Sheer Cold|{{ice color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Freeze Shock|{{ice color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Ice Burn|{{ice color dark}}}}''' | | style="background:#{{ice color light}}" | '''{{mcolor|Ice Burn|{{ice color dark}}}}''' | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| colspan="6" style="background:#{{dragon color dark}}; color: #{{dragon color light}}; {{roundybottom|5px}}"| <small>Moves in '''bold''' are {{color2|{{dragon color light}}|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | |||
| colspan=" | |||
|}{{-}} | |}{{-}} | ||
edits