58
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 27: | Line 27: | ||
{{:User:Theryguy512/Mission/Protect the Smoochum/Attack/Sound/Found/Prize}} | {{:User:Theryguy512/Mission/Protect the Smoochum/Attack/Sound/Found/Prize}} | ||
</div?> | </div?> | ||
== My Team == | |||
This is the current team I'm using in the US version of Pokémon Diamond | |||
{|border="1" width=800px cellspacing="5" | |||
|-bgcolor="#C0C0FF" | |||
! Sprite !! [[Gender]] !! [[Level]] !! [[Nature]] !! Area Met !! [[Held items|Hold Item]] !! [[Ability]] !! [[Move]]s | |||
|-bgcolor="#99CCFF" | |||
| align=center rowspan="4" | [[Palkia(Pokémon)|Palkia]] | |||
| align=center rowspan="4" style="font-size:250%;" | <span style="color:#FF6060;">♀</span> | |||
| align=center rowspan="4" | [[Level]] 58 | |||
| align=center rowspan="4" | Naughty | |||
| align=center rowspan="4" | [[Spear Pillar]]<br>([[Captured Pokémon|Caught]] at level 47) | |||
| align=center rowspan="4" | Lustrous Orb | |||
| align=center rowspan="4" | {{a|Pressure}} | |||
| align=center | {{m|Flamethrower}} | |||
|-bgcolor="#99CCFF" | |||
| align=center | {{m|Water Pulse}} | |||
|-bgcolor="#99CCFF" | |||
| align=center | {{m|Spacial Rend}} | |||
|-bgcolor="#99CCFF" | |||
| align=center | {{m|Thunderbolt}} | |||
|-bgcolor="#99CCFF" | |||
| align=center rowspan="4" | [[Lucario (Pokémon)|Lucario]] | |||
| align=center rowspan="4" style="font-size:250%;" | <span style="color:#0000FF;">♂</span> | |||
| align=center rowspan="4" | [[Level]] 62 | |||
| align=center rowspan="4" | | |||
| align=center rowspan="4" | [[GTS]]<br>([[Traded Pokémon|Traded]] at level 41) | |||
| align=center rowspan="4" | | |||
| align=center rowspan="4" | {{a|Steadfast}} | |||
| align=center | {{m|Aura Sphere}} | |||
|-bgcolor="#99CCFF" | |||
| align=center | {{m|Flash Cannon}} | |||
|-bgcolor="#99CCFF" | |||
| align=center | {{m|Water Pulse}} | |||
|-bgcolor="#99CCFF" | |||
| align=center | {{m|Metal Sound}} | |||
|-bgcolor="#FFB050" | |||
| align=center rowspan="4" | [[Image:078.png]]<br>[[Image:NestBallSpriteSmall.png]] [[Rapidash (Pokémon)|Rapidash]] | |||
| align=center rowspan="4" style="font-size:250%;" | <span style="color:#0000FF;">♂</span> | |||
| align=center rowspan="4" | [[Level]] 46 | |||
| align=center rowspan="4" | | |||
| align=center rowspan="4" | [[Safari Zone]]<br>([[Captured Pokémon|Caught]] at level 21) | |||
| align=center rowspan="4" | | |||
| align=center rowspan="4" | {{a|Flash Fire}} | |||
| align=center | {{m|Stomp}} | |||
|-bgcolor="#FFB050" | |||
| align=center | {{m|Ember}} | |||
|-bgcolor="#FFB050" | |||
| align=center | {{m|Headbutt}} | |||
|-bgcolor="#FFB050" | |||
| align=center | {{m|Fire Blast}} | |||
|-bgcolor="#CCCCCC" | |||
| align=center rowspan="4" | [[Image:483.png]]<br>[[Image:MasterBallSpriteSmall.png]] [[Dialga (Pokémon)|Dialga]] | |||
| align=center rowspan="4" style="font-size:250%;" | <span style="color:#0000FF;"> </span> | |||
| align=center rowspan="4" | [[Level]] 58 | |||
| align=center rowspan="4" | | |||
| align=center rowspan="4" | [[Spear Pillar]]<br>([[Captured Pokémon|Caught]] at level 47) | |||
| align=center rowspan="4" | {{i|Adamant Orb}} | |||
| align=center rowspan="4" | {{a|Pressure}} | |||
| align=center | {{m|Iron Tail}} | |||
|-bgcolor="#CCCCCC" | |||
| align=center | {{m|Fire Blast}} | |||
|-bgcolor="#CCCCCC" | |||
| align=center | {{m|Ice Beam}} | |||
|-bgcolor="#CCCCCC" | |||
| align=center | {{m|Roar Of Time}} | |||
|-bgcolor="#99CCFF" | |||
| align=center rowspan="4" | [[Image:395.png]]<br>[[Image:PokeBallSpriteSmall.png]] [[Empoleon (Pokémon)|Empoleon]] | |||
| align=center rowspan="4" style="font-size:250%;" | <span style="color:#0000FF;">♂</span> | |||
| align=center rowspan="4" | [[Level]] 63 | |||
| align=center rowspan="4" | | |||
| align=center rowspan="4" | [[Verity Lake]]<br>([[Professor Rowan|Received]] at level 5) | |||
| align=center rowspan="4" | {{i|Mystic Water}} | |||
| align=center rowspan="4" | {{a|Torrent}} | |||
| align=center | {{m|Defog}} | |||
|-bgcolor="#99CCFF" | |||
| align=center | {{m|Waterfall}} | |||
|-bgcolor="#99CCFF" | |||
| align=center | {{m|Cut}} | |||
|-bgcolor="#99CCFF" | |||
| align=center | {{m|Surf}} | |||
|-bgcolor="#99FF66" | |||
| align=center rowspan="4" | [[Image:407.png]]<br>[[Image:SafariBallSpriteSmall.png]] [[Roserade (Pokémon)|Roserade]] | |||
| align=center rowspan="4" style="font-size:250%;" | <span style="color:#0000FF;">♂</span> | |||
| align=center rowspan="4" | [[Level]] 50 | |||
| align=center rowspan="4" | | |||
| align=center rowspan="4" | [[Safari Zone]]<br>([[Captured Pokémon|Caught]] at level 26) | |||
| align=center rowspan="4" | {{i|Miracle Seed}} | |||
| align=center rowspan="4" | {{a|Natural Cure}} | |||
| align=center | {{m|Petal Dance}} | |||
|-bgcolor="#99FF66" | |||
| align=center | {{m|Magical Leaf}} | |||
|-bgcolor="#99FF66" | |||
| align=center | {{m|Sludge Bomb}} | |||
|-bgcolor="#99FF66" | |||
| align=center | {{m|Giga Drain}} | |||
|} |
edits