2,362
edits
Fabu-Vinny (talk | contribs) m (→In side games) |
|||
Line 148: | Line 148: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
{{evolved learnset intro|Swampert}} | |||
==By [[level|leveling up]]== | |||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| 39 || '''{{M|Muddy Water}}''' || '''{{M|Muddy Water}}''' | |||
|- | |||
| 46 || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} | |||
|- | |||
| 52 || '''{{M|Earthquake}}''' || '''{{M|Earthquake}}''' | |||
|- | |||
| 61 || {{M|Endeavor}} || {{M|Endeavor}} | |||
|- | |||
| 69 || || {{M|Arm Hammer}} | |||
|} | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | |||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! Number | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM01 || {{M|Focus Punch}} || {{M|Focus Punch}} | |||
|- | |||
| TM03 || '''{{M|Water Pulse}}''' || '''{{M|Water Pulse}}''' | |||
|- | |||
| TM05 || {{M|Roar}} || {{M|Roar}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{M|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || {{M|Hail}} || {{M|Hail}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{M|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Ice Beam}} || {{M|Ice Beam}} | |||
|- | |||
| TM14 || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} | |||
|- | |||
| TM15 || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM21 || {{M|Frustration}} || {{M|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM23 || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} | |||
|- | |||
| TM26 || '''{{M|Earthquake}}''' || '''{{M|Earthquake}}''' | |||
|- | |||
| TM27 || {{M|Return}} || {{M|Return}} | |||
|- | |||
| TM28 || '''{{M|Dig}}''' || '''{{M|Dig}}''' | |||
|- | |||
| TM31 || {{M|Brick Break}} || {{M|Brick Break}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM39 || {{M|Rock Tomb}} || {{M|Rock Tomb}} | |||
|- | |||
| TM42 || {{M|Facade}} || {{M|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM52 || || {{M|Focus Bomb}} | |||
|- | |||
| TM56 || || {{M|Hurl}} | |||
|- | |||
| TM58 || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM68 || || {{M|Giga Attack}} | |||
|- | |||
| TM71 || || {{M|Stone Edge}} | |||
|- | |||
| TM72 || || {{M|Snow Slide}} | |||
|- | |||
| TM76 || || {{M|Stealth Rock}} | |||
|- | |||
| TM78 || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM80 || || {{M|Rock Slide}} | |||
|- | |||
| TM82 || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM87 || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM03 || '''{{M|Surf}}''' || '''{{M|Surf}}''' | |||
|- | |||
| HM04 || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} | |||
|- | |||
| HM06 || {{M|Rock Smash}} || {{M|Rock Smash}} | |||
|- | |||
| HM07 || '''{{M|Waterfall}}''' || '''{{M|Waterfall}}''' | |||
|- | |||
| HM08 || '''{{M|Dive}}''' || {{M|Rock Climb | |||
|} | |||
=Evolution= | =Evolution= |
edits