2,362
edits
Line 104: | Line 104: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
==By leveling up== | {{learnset intro|Smoochum}} | ||
==By TM/HM== | ==By [[Level|leveling up]]== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{ice color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| Start || {{M|Pound}}<BR>{{M|Lick}} || {{M|Pound}}<BR>{{M|Lick}} || {{M|Pound}} | |||
|- | |||
| 5 || || || {{M|Lick}} | |||
|- | |||
| 8 || || || {{M|Sweet Kiss}} | |||
|- | |||
| 9 || {{M|Sweet Kiss}} || {{M|Sweet Kiss}} || | |||
|- | |||
| 11 || || || '''{{M|Powder Snow}}''' | |||
|- | |||
| 13 || '''{{M|Powder Snow}}''' || '''{{M|Powder Snow}}''' || | |||
|- | |||
| 15 || || || '''{{M|Confusion}}''' | |||
|- | |||
| 18 || || || {{M|Sing}} | |||
|- | |||
| 21 || '''{{M|Confusion}}''' || '''{{M|Confusion}}''' || {{M|Mean Look}} | |||
|- | |||
| 25 || {{M|Sing}} || {{M|Sing}} || {{M|Fake Tears}} | |||
|- | |||
| 28 || || || {{M|Prayer}} | |||
|- | |||
| 31 || || || '''{{M|Snow Slide}}''' | |||
|- | |||
| 33 || {{M|Mean Look}} || {{M|Mean Look}} || | |||
|- | |||
| 35 || || || '''{{M|Psychic}}''' | |||
|- | |||
| 37 || '''{{M|Psychic}}''' || {{M|Fake Tears}} || | |||
|- | |||
| 38 || || || {{M|Imitate}} | |||
|- | |||
| 41 || || || {{M|Perish Song}} | |||
|- | |||
| 45 || {{M|Perish Song}} || '''{{M|Psychic}}''' || '''{{M|Psychic}}''' | |||
|- | |||
| 49 || '''{{M|Blizzard}}''' || {{M|Perish Song}} || | |||
|- | |||
| 57 || || '''{{M|Blizzard}}''' || | |||
|} | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | |||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{ice color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM01 || {{M|Dynamicpunch}} || || | |||
|- | |||
| TM03 || {{M|Curse}} || {{M|Water Pulse}} || {{M|Water Pulse}} | |||
|- | |||
| TM04 || || {{M|Calm Mind}} || {{M|Calm Mind}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{M|Toxic}} || {{M|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || || {{M|Hail}} || {{M|Hail}} | |||
|- | |||
| TM09 || {{M|Psych Up}} || || | |||
|- | |||
| TM10 || {{M|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM12 || {{M|Sweet Scent}} || || {{M|Taunt}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Snore}} || '''{{M|Ice Beam}}''' || '''{{M|Ice Beam}}''' | |||
|- | |||
| TM14 || '''{{M|Blizzard}}''' || '''{{M|Blizzard}}''' || '''{{M|Blizzard}}''' | |||
|- | |||
| TM16 || '''{{M|Icy Wind}}''' || {{M|Light Screen}} || {{M|Light Screen}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{M|Endure}} || || | |||
|- | |||
| TM21 || {{M|Frustration}} || {{M|Frustration}} || {{M|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{M|Return}} || {{M|Return}} || {{M|Return}} | |||
|- | |||
| TM29 || '''{{M|Psychic}}''' || '''{{M|Psychic}}''' || '''{{M|Psychic}}''' | |||
|- | |||
| TM30 || {{M|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} | |||
|- | |||
| TM31 || {{M|Mud Slap}} || || | |||
|- | |||
| TM32 || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM33 || '''{{M|Ice Punch}}''' || {{M|Reflect}} || {{M|Reflect}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || || | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || || | |||
|- | |||
| TM42 || '''{{M|Dream Eater}}''' || {{M|Facade}} || {{M|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM46 || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} | |||
|- | |||
| TM48 || || {{M|Skill Swap}} || {{M|Skill Swap}} | |||
|- | |||
| TM50 || {{M|Nightmare}} || || | |||
|- | |||
| TM56 || || || {{M|Hurl}} | |||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM66 || || || {{M|Quick Revenge}} | |||
|- | |||
| TM67 || || || {{M|Recycle}} | |||
|- | |||
| TM70 || || || {{M|Flash}} | |||
|- | |||
| TM72 || || || '''{{M|Snow Slide}}''' | |||
|- | |||
| TM77 || || || {{M|Psych Up}} | |||
|- | |||
| TM78 || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM85 || || || '''{{M|Dream Eater}}''' | |||
|- | |||
| TM86 || || || {{M|Grass Rope}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| TM92 || || || {{M|Trick Room}} | |||
|- | |||
| HM05 || || {{M|Flash}} || | |||
|} | |||
==By breeding== | ==By breeding== | ||
==By tutoring== | ==By tutoring== | ||
==Special moves== | ==Special moves== | ||
In [[Pokémon XD: Gale of Darkness]], Swinub knows {{m|Shadow Blitz}} and {{m|Shadow Wave}} as a [[Shadow Pokémon]], and learns {{m|Charm}} after being [[Purification|purified]]. | |||
=Evolution= | =Evolution= |
edits