2,362
edits
No edit summary |
|||
Line 114: | Line 114: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
==By leveling up== | {{evolved learnset intro|Porygon2}} | ||
== | ==By [[Level|leveling up]]== | ||
==By | {| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
== | |- style="background: #{{normal color}};" | ||
= | ! Game | ||
![[Generation II]] | |||
![[Generation III]] | |||
![[Generation IV]] | |||
|- | |||
| 7 || || || {{M|Psybeam}} | |||
|- | |||
| 9 || {{M|Agility}} || {{M|Agility}} || | |||
|- | |||
| 12 || {{M|Psybeam}} || {{M|Psybeam}} || {{M|Agility}} | |||
|- | |||
| 18 || || || {{M|Recover}} | |||
|- | |||
| 20 || {{M|Recover}} || {{M|Recover}} || | |||
|- | |||
| 23 || || || {{M|Electrolevitate}} | |||
|- | |||
| 24 || {{M|Defense Curl}} || {{M|Defense Curl}} || | |||
|- | |||
| 29 || || || {{M|Signal Beam}} | |||
|- | |||
| 32 || {{M|Lock On}} || {{M|Lock On}} || | |||
|- | |||
| 34 || || || {{M|Recycle}} | |||
|- | |||
| 36 || '''{{M|Tri Attack}}''' || '''{{M|Tri Attack}}''' || | |||
|- | |||
| 40 || || || {{M|Discharge}} | |||
|- | |||
| 44 || {{M|Zap Cannon}} || {{M|Recycle}} || | |||
|- | |||
| 45 || || || {{M|Lock On}} | |||
|- | |||
| 48 || || {{M|Zap Cannon}} || | |||
|- | |||
| 51 || || || '''{{M|Tri Attack}}''' | |||
|- | |||
| 56 || || || {{M|Magic Coat}} | |||
|- | |||
| 62 || || || {{M|Zap Cannon}} | |||
|- | |||
| 67 || || || '''{{M|Hyper Beam}}''' | |||
|} | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | |||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! Game | |||
![[Generation II]] | |||
![[Generation III]] | |||
![[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM03 || {{m|Curse}} || || | |||
|- | |||
| TM04 || {{M|Rollout}} || || | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || {{M|Zap Cannon}} || || | |||
|- | |||
| TM09 || {{M|Psych Up}} || || | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| TM13 || '''{{M|Snore}}''' || {{M|Ice Beam}} || {{M|Ice Beam}} | |||
|- | |||
| TM14 || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} | |||
|- | |||
| TM15 || '''{{M|Hyper Beam}}''' || '''{{M|Hyper Beam}}''' || '''{{M|Hyper Beam}}''' | |||
|- | |||
| TM16 || {{M|Icy Wind}} || || | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Endure}} || {{M|Safeguard}} || {{M|Safeguard}} | |||
|- | |||
| TM21 || '''{{m|Frustration}}''' || '''{{m|Frustration}}''' || '''{{m|Frustration}}''' | |||
|- | |||
| TM22 || || {{M|Solarbeam}} || {{M|Solarbeam}} | |||
|- | |||
| TM23 || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} | |||
|- | |||
| TM24 || || {{M|Thunderbolt}} || {{M|Thunderbolt}} | |||
|- | |||
| TM25 || {{M|Thunder}} || {{M|Thunder}} || {{M|Thunder}} | |||
|- | |||
| TM27 || '''{{m|Return}}''' || '''{{m|Return}}''' || '''{{m|Return}}''' | |||
|- | |||
| TM29 || {{M|Psychic}} || {{M|Psychic}} || {{M|Psychic}} | |||
|- | |||
| TM30 || || {{M|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || {{M|Shock Wave}} || {{M|Shock Wave}} | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || || | |||
|- | |||
| TM39 || {{M|Swift}} || || | |||
|- | |||
| TM40 || {{M|Defense Curl}} || {{M|Aerial Ace}} || {{M|Aerial Ace}} | |||
|- | |||
| TM42 || {{M|Dream Eater}} || '''{{m|Facade}}''' || '''{{m|Facade}}''' | |||
|- | |||
| TM43 || || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM46 || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} | |||
|- | |||
| TM50 || {{M|Nightmare}} || || | |||
|- | |||
| TM57 || || || {{M|Charge Beam}} | |||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM67 || || || {{M|Recycle}} | |||
|- | |||
| TM68 || || || '''{{M|Giga Attack}}''' | |||
|- | |||
| TM70 || || || {{M|Flash}} | |||
|- | |||
| TM73 || || || {{M|Thunder Wave}} | |||
|- | |||
| TM77 || || || {{M|Psych Up}} | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM85 || || || {{M|Dream Eater}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| TM92 || || || {{M|Trick Room}} | |||
|- | |||
| HM05 || {{M|Flash}} || {{M|Flash}} || | |||
|} | |||
=Evolution= | =Evolution= |
edits