2,362
edits
m (→Physiology) |
|||
Line 101: | Line 101: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
==By leveling up== | {{evolved learnset intro|Piloswine}} | ||
==By TM/HM== | ==By [[Level|leveling up]]== | ||
== | {| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
|- style="background: #{{ice color}};" | |||
! ROWSPAN=2 | Game | |||
! COLSPAN=2 | [[Generation II]] | |||
! ROWSPAN=2 | [[Generation III]] | |||
! ROWSPAN=2 | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{ice color}};" | |||
! GS || C | |||
|- | |||
| 33 || COLSPAN=2 | {{M|Fury Attack}} || {{M|Fury Attack}} || {{M|Fury Attack}} | |||
|- | |||
| 40 || COLSPAN=2 | || || '''{{M|Earthquake}}''' | |||
|- | |||
| 42 || COLSPAN=2 | {{M|Mist}} || {{M|Mist}} || | |||
|- | |||
| 48 || COLSPAN=2 | || || {{M|Mist}} | |||
|- | |||
| 56 || COLSPAN=2 | '''{{M|Blizzard}}''' || '''{{M|Blizzard}}''' || '''{{M|Blizzard}}''' | |||
|- | |||
| 65 || COLSPAN=2 | || || {{M|Amnesia}} | |||
|- | |||
| 70 || || {{M|Amnesia}} || {{M|Amnesia}} || | |||
|} | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | |||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{ice color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM02 || {{M|Headbutt}} || || | |||
|- | |||
| TM03 || {{M|Curse}} || || | |||
|- | |||
| TM05 || {{M|Roar}} || {{M|Roar}} || {{M|Roar}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{M|Toxic}} || {{M|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || || {{M|Hail}} || {{M|Hail}} | |||
|- | |||
| TM08 || {{M|Rock Smash}} || || | |||
|- | |||
| TM10 || {{M|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| TM12 || || || {{M|Taunt}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Snore}} || '''{{M|Ice Beam}}''' || '''{{M|Ice Beam}}''' | |||
|- | |||
| TM14 || '''{{M|Blizzard}}''' || '''{{M|Blizzard}}''' || '''{{M|Blizzard}}''' | |||
|- | |||
| TM15 || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} | |||
|- | |||
| TM16 || '''{{M|Icy Wind}}''' || {{M|Light Screen}} || {{M|Light Screen}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{M|Endure}} || || | |||
|- | |||
| TM21 || {{M|Frustration}} || {{M|Frustration}} || {{M|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM26 || '''{{M|Earthquake}}''' || '''{{M|Earthquake}}''' || '''{{M|Earthquake}}''' | |||
|- | |||
| TM27 || {{M|Return}} || {{M|Return}} || {{M|Return}} | |||
|- | |||
| TM28 || || '''{{M|Dig}}''' || '''{{M|Dig}}''' | |||
|- | |||
| TM31 || '''{{M|Mud Slap}}''' || || | |||
|- | |||
| TM32 || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM33 || || {{M|Reflect}} || {{M|Reflect}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || || | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || || | |||
|- | |||
| TM37 || || {{M|Sandstorm}} || {{M|Sandstorm}} | |||
|- | |||
| TM39 || || {{M|Rock Tomb}} || {{M|Rock Tomb}} | |||
|- | |||
| TM40 || {{M|Defense Curl}} || || | |||
|- | |||
| TM41 || || || {{M|Torment}} | |||
|- | |||
| TM42 || || {{M|Facade}} || {{M|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || {{M|Detect}} || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM47 || || {{M|Steel Wing}} || {{M|Steel Wing}} | |||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM68 || || || {{M|Giga Attack}} | |||
|- | |||
| TM71 || || || {{M|Stone Edge}} | |||
|- | |||
| TM72 || || || '''{{M|Snow Slide}}''' | |||
|- | |||
| TM76 || || || {{M|Stealth Rock}} | |||
|- | |||
| TM78 || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM80 || || || {{M|Rock Slide}} | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM04 || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} | |||
|- | |||
| HM06 || || {{M|Rock Smash}} || {{M|Rock Smash}} | |||
|} | |||
==By tutoring== | ==By tutoring== | ||
==Special moves== | ==Special moves== |
edits