662
edits
Mrbrooks2013 (talk | contribs) m (→Locations) |
(→Names) |
||
Line 83: | Line 83: | ||
==Names== | ==Names== | ||
{| | {| class="roundy" align="left" style="background: #{{special attack color light}}; border: 3px solid #{{special attack color}}" | ||
|- style=" | |- align=center | ||
! style="{{roundytl|5px}}" | Language | |||
! Name | ! Name | ||
! Origin | ! style="{{roundytr|5px}}" | Origin | ||
|- | |- style="background:#FFF;" | ||
|Japanese | |Japanese | ||
|ヤタピのみ | |ヤタピのみ Yatapi no Mi | ||
|From ピタヤ | |From ピタヤ Pitaya. | ||
|- | |- style="background:#FFF;" | ||
|English | |English | ||
|Petaya Berry | |Petaya Berry | ||
|From | |From pitaya. | ||
|- | |- style="background:#FFF;" | ||
|French | |French | ||
| Baie Pitaye | |Baie Pitaye | ||
|From | |From pitaya. | ||
|- | |- style="background:#FFF;" | ||
|German | |German | ||
| Tahaybeere | |Tahaybeere | ||
|From | |From Pitahaya. | ||
|- | |- style="background:#FFF;" | ||
|Italian | |Italian | ||
|Baccapitaya | |Baccapitaya | ||
|From | |From pitaya. | ||
|- | |- style="background:#FFF;" | ||
|Spanish | |Spanish | ||
| Baya Yapati | |Baya Yapati | ||
|From | |From pitahaya. | ||
|- | |- style="background:#FFF;" | ||
|Korean | |Korean | ||
|야타비열매 | |야타비열매 Yatabi Yeolmae | ||
|From 피타야 | |From 피타야 Pitaya. | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} |
edits