550
edits
m (/* Intro) |
No edit summary |
||
Line 12: | Line 12: | ||
==Similar movesets== | ==Similar movesets== | ||
{| class="roundy" style="text-align:center; margin:auto; background: #47443a; border: 3px solid #9f9982" | |||
|- | |||
! style="background:#{{dragon color dark}}; {{roundytl|5px}}" | {{color2|{{dragon color light}}|Level|Lv.}} | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | [[File:1007Koraidon.png|96px]]<br>{{pcolor|Koraidon|{{fighting color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Fighting}}{{typecolor|Dragon}}</small> | |||
| style="background:#{{electric color light}}; {{roundytr|5px}}" | [[File:1008Miraidon.png|96px]]<br>{{pcolor|Miraidon|{{electric color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Electric}}{{typecolor|Dragon}}</small> | |||
|- | |||
| rowspan="3" style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|1}} | |||
| | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Thunder Shock|{{electric color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Breaking Swipe|{{dragon color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Dragon Breath|{{dragon color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | ''{{mcolor|Sunny Day|{{fire color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | ''{{mcolor|Electric Terrain|{{electric color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|7}} | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | '''{{mcolor|Rock Smash|{{fighting color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Shock Wave|{{electric color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|14}} | |||
| style="background:#{{rock color light}}" | {{mcolor|Ancient Power|{{rock color dark}}}} | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | ''{{mcolor|Charge|{{electric color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|21}} | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | '''{{mcolor|Drain Punch|{{fighting color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Parabolic Charge|{{electric color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|28}} | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | '''{{mcolor|Brick Break|{{fighting color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Discharge|{{electric color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|35}} | |||
| colspan="2" style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Agility|{{psychic color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|42}} | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Dragon Claw|{{dragon color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Dragon Pulse|{{dragon color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|49}} | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | {{mcolor|Flamethrower|{{fire color dark}}}} | |||
| | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|56}} | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | '''{{mcolor|Collision Course|{{fighting color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Electro Drift|{{electric color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|63}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Screech|{{normal color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{steel color light}}" | ''{{mcolor|Metal Sound|{{steel color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|70}} | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | {{mcolor|Counter|{{fighting color dark}}}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Mirror Coat|{{psychic color dark}}}} | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|77}} | |||
| colspan="2" style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Outrage|{{dragon color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|84}} | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | '''{{mcolor|Close Combat|{{fighting color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | '''{{mcolor|Thunder|{{electric color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|91}} | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | {{mcolor|Flare Blitz|{{fire color dark}}}} | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | {{mcolor|Overheat|{{fire color dark}}}} | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{dragon color dark}}" | {{color|{{dragon color light}}|98}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Giga Impact|{{normal color dark}}}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Hyper Beam|{{normal color dark}}}} | |||
|- | |||
| colspan="3" style="background:#{{dragon color dark}}; color: #{{dragon color light}}; {{roundybottom|5px}};"| <small>Moves in '''bold''' get {{color2|{{dark color light}}|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | |||
|}{{-}} | |||
==Similar base stats== | ==Similar base stats== | ||
{{duostats|dragon|1007|Koraidon|fighting|100|135|115|85|100|135|1008|Miraidon|electric|100|85|100|135|115|135}} | |||
==In the anime== | ==In the anime== |
edits