2,362
edits
No edit summary |
|||
Line 113: | Line 113: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
==By leveling up== | {{learnset intro|Mantine}} | ||
==By TM/HM== | |||
==By [[Level|leveling up]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| Start || {{M|Tackle}}<BR>'''{{M|Bubble}}''' || {{M|Tackle}}<BR>'''{{M|Bubble}}''' || {{M|Psybeam}}<BR>{{M|Bullet Seed}}<BR>{{M|Signal Beam}}<BR>{{M|Tackle}}<BR>'''{{M|Bubble}}'''<BR>{{M|Supersonic}}<BR>'''{{M|Bubblebeam}}''' | |||
|- | |||
| 4 || || || {{M|Supersonic}} | |||
|- | |||
| 8 || || {{M|Supersonic}} || | |||
|- | |||
| 10 || {{M|Supersonic}} || || '''{{M|Bubblebeam}}''' | |||
|- | |||
| 13 || || || {{M|Headbutt}} | |||
|- | |||
| 15 || || '''{{M|Bubblebeam}}''' || | |||
|- | |||
| 18 || '''{{M|Bubblebeam}}''' || || | |||
|- | |||
| 19 || || || {{M|Agility}} | |||
|- | |||
| 22 || || {{M|Take Down}} || '''{{M|Wing Attack}}''' | |||
|- | |||
| 25 || {{M|Take Down}} || | | |||
|- | |||
| 28 || || || '''{{M|Water Pulse}}''' | |||
|- | |||
| 29 || || {{M|Agility}} || | |||
|- | |||
| 31 || || || {{M|Take Down}} | |||
|- | |||
| 32 || {{M|Agility}} || || | |||
|- | |||
| 36 || || '''{{M|Wing Attack}}''' || | |||
|- | |||
| 37 || || || {{M|Confuse Ray}} | |||
|- | |||
| 40 || '''{{M|Wing Attack}}''' || || '''{{M|Bounce}}''' | |||
|- | |||
| 43 || || '''{{M|Water Pulse}}''' || | |||
|- | |||
| 46 || || || {{M|Aqua Ring}} | |||
|- | |||
| 49 || {{M|Confuse Ray}} || || '''{{M|Hydro Pump}}''' | |||
|- | |||
| 50 || || {{M|Confuse Ray}} || | |||
|}</CENTER> | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM02 || {{M|Headbutt}} || || | |||
|- | |||
| TM03 || {{m|Curse}} || '''{{M|Water Pulse}}''' || '''{{M|Water Pulse}}''' | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || || {{M|Hail}} || {{M|Hail}} | |||
|- | |||
| TM09 || || || {{M|Bullet Seed}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Snore}} || {{M|Ice Beam}} || {{M|Ice Beam}} | |||
|- | |||
| TM14 || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} | |||
|- | |||
| TM15 || || || {{M|Hyper Beam}} | |||
|- | |||
| TM16 || {{M|Icy Wind}} || || | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Endure}} || || | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM26 || || {{M|Earthquake}} || {{M|Earthquake}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{m|Return}} || {{m|Return}} || {{m|Return}} | |||
|- | |||
| TM31 || {{M|Mud Slap}} || || | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || || | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || || | |||
|- | |||
| TM39 || {{M|Swift}} || || {{M|Rock Tomb}} | |||
|- | |||
| TM40 || || '''{{M|Aerial Ace}}''' || '''{{M|Aerial Ace}}''' | |||
|- | |||
| TM42 || || {{m|Facade}} || {{m|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM55 || || || '''{{M|Tide}}''' | |||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM68 || || || {{M|Giga Attack}} | |||
|- | |||
| TM78 || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM80 || || || {{M|Rock Slide}} | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM03 || '''{{M|Surf}}''' || '''{{M|Surf}}''' || '''{{M|Surf}}''' | |||
|- | |||
| HM05 || || || {{M|Fog Clear}} | |||
|- | |||
| HM06 || '''{{M|Whirlpool}}''' || || | |||
|- | |||
| HM07 || '''{{M|Waterfall}}''' || '''{{M|Waterfall}}''' || '''{{M|Waterfall}}''' | |||
|- | |||
| HM08 || || '''{{M|Dive}}''' || | |||
|} | |||
</CENTER> | |||
==By breeding== | ==By breeding== | ||
==By tutoring== | ==By tutoring== |
edits