2,362
edits
m (→Evolution) |
|||
Line 108: | Line 108: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
==By leveling up== | {{learnset intro|Cyndaquil}} | ||
==By TM/HM== | |||
==By [[Level|leveling up]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| Start || '''{{M|Ember}}''' || '''{{M|Ember}}''' || {{M|Smog}}<BR>{{M|Leer}} | |||
|- | |||
| 7 || {{M|Leer}} || {{M|Leer}} || '''{{M|Ember}}''' | |||
|- | |||
| 10 || || || {{M|Smokescreen}} | |||
|- | |||
| 13 || {{M|Smog}} || {{M|Smog}} || | |||
|- | |||
| 16 || || || {{M|Faint Attack}} | |||
|- | |||
| 19 || '''{{M|Fire Punch}}''' || '''{{M|Fire Punch}}''' || '''{{M|Fire Spin}}''' | |||
|- | |||
| 25 || {{M|Smokescreen}} || {{M|Smokescreen}} || {{M|Confuse Ray}} | |||
|- | |||
| 28 || || || '''{{M|Fire Punch}}''' | |||
|- | |||
| 31 || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || | |||
|- | |||
| 34 || || || '''{{M|Smoke Erupt}}''' | |||
|- | |||
| 37 || '''{{M|Flamethrower}}''' || '''{{M|Flamethrower}}''' || '''{{M|Flamethrower}}''' | |||
|- | |||
| 43 || {{M|Confuse Ray}} || {{M|Confuse Ray}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| 46 || || || '''{{M|Fire Blast}}''' | |||
|- | |||
| 49 || '''{{M|Fire Blast}}''' || '''{{M|Fire Blast}}''' || | |||
|}</CENTER> | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM01 || {{M|Dynamicpunch}} || {{M|Focus Punch}} || {{M|Focus Punch}} | |||
|- | |||
| TM02 || {{M|Headbutt}} || || | |||
|- | |||
| TM03 || {{m|Curse}} || || | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Snore}} || || | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Endure}} || || | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM23 || || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{m|Return}} || {{m|Return}} || {{m|Return}} | |||
|- | |||
| TM29 || {{M|Psychic}} || {{M|Psychic}} || {{M|Psychic}} | |||
|- | |||
| TM31 || {{M|Mud Slap}} || || | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || || | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || '''{{M|Flamethrower}}''' || '''{{M|Flamethrower}}''' | |||
|- | |||
| TM38 || '''{{M|Fire Blast}}''' || '''{{M|Fire Blast}}''' || '''{{M|Fire Blast}}''' | |||
|- | |||
| TM41 || {{M|Thunderpunch}} || || | |||
|- | |||
| TM42 || || {{m|Facade}} || {{m|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || {{M|Detect}} || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM46 || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} | |||
|- | |||
| TM48 || '''{{M|Fire Punch}}''' || || | |||
|- | |||
| TM50 || || '''{{M|Overheat}}''' || '''{{M|Overheat}}''' | |||
|- | |||
| TM56 || || || {{M|Hurl}} | |||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM61 || || || {{M|Will-O-Wisp}} | |||
|- | |||
| TM78 || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM06 || || {{M|Rock Smash}} || {{M|Rock Smash}} | |||
|} | |||
</CENTER> | |||
==By breeding== | ==By breeding== | ||
==By tutoring== | ==By tutoring== |
edits