2,362
edits
mNo edit summary |
|||
Line 113: | Line 113: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
==By leveling up== | {{learnset intro|Donphan}} | ||
==By TM/HM== | |||
==By [[Level|leveling up]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{ground color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| 25 || {{M|Fury Attack}} || {{M|Fury Attack}} || {{M|Fury Attack}} | |||
|- | |||
| 31 || || || {{M|Repeat}} | |||
|- | |||
| 33 || {{M|Rollout}} || {{M|Rollout}} || | |||
|- | |||
| 39 || || || {{M|Scary Face}} | |||
|- | |||
| 41 || {{M|Rapid Spin}} || {{M|Rapid Spin}} || | |||
|- | |||
| 46 || || || '''{{M|Earthquake}}''' | |||
|- | |||
| 49 || '''{{M|Earthquake}}''' || '''{{M|Earthquake}}''' || | |||
|- | |||
| 54 || || || {{M|Giga Attack}} | |||
|}</CENTER> | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{ground color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM02 || {{M|Headbutt}} || || | |||
|- | |||
| TM03 || {{m|Curse}} || || | |||
|- | |||
| TM04 || {{M|Rollout}} || || | |||
|- | |||
| TM05 || {{M|Roar}} || {{M|Roar}} || {{M|Roar}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM08 || {{M|Rock Smash}} || || | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Snore}} || || | |||
|- | |||
| TM15 || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Endure}} || || | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM23 || || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} | |||
|- | |||
| TM26 || '''{{M|Earthquake}}''' || '''{{M|Earthquake}}''' || '''{{M|Earthquake}}''' | |||
|- | |||
| TM27 || {{m|Return}} || {{m|Return}} || {{m|Return}} | |||
|- | |||
| TM31 || '''{{M|Mud Slap}}''' || || | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || || | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || || | |||
|- | |||
| TM37 || {{M|Sandstorm}} || {{M|Sandstorm}} || {{M|Sandstorm}} | |||
|- | |||
| TM39 || || {{M|Rock Tomb}} || {{M|Rock Tomb}} | |||
|- | |||
| TM40 || {{M|Defense Curl}} || || | |||
|- | |||
| TM42 || || {{m|Facade}} || {{m|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM68 || || || {{M|Giga Attack}} | |||
|- | |||
| TM69 || || || {{M|Rock Cart}} | |||
|- | |||
| TM71 || || || {{M|Stone Edge}} | |||
|- | |||
| TM74 || || || {{M|Gyro Ball}} | |||
|- | |||
| TM76 || || || {{M|Stealth Rock}} | |||
|- | |||
| TM78 || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM80 || || || {{M|Rock Slide}} | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM84 || || || {{M|Poison Stab}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM04 || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} | |||
|- | |||
| HM06 || || {{M|Rock Smash}} || {{M|Rock Smash}} | |||
|} | |||
</CENTER> | |||
==By breeding== | ==By breeding== | ||
==By tutoring== | ==By tutoring== |
edits