2,362
edits
mNo edit summary |
|||
Line 105: | Line 105: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
==By leveling up== | {{learnset intro|Delibird}} | ||
==By TM/HM== | ==By [[Level|leveling up]]== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{ice color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| Start || {{M|Present}} || {{M|Present}} || {{M|Present}} | |||
|} | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | |||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{ice color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM01 || || {{M|Focus Punch}} || {{M|Focus Punch}} | |||
|- | |||
| TM02 || {{M|Headbutt}} || || | |||
|- | |||
| TM03 || {{M|Curse}} || {{M|Water Pulse}} || {{M|Water Pulse}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{M|Toxic}} || {{M|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || || {{M|Hail}} || {{M|Hail}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{M|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} || {{M|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Snore}} || '''{{M|Ice Beam}}''' || '''{{M|Ice Beam}}''' | |||
|- | |||
| TM14 || '''{{M|Blizzard}}''' || '''{{M|Blizzard}}''' || '''{{M|Blizzard}}''' | |||
|- | |||
| TM16 || '''{{M|Icy Wind}}''' || || | |||
|- | |||
| TM17 || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} || {{M|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{M|Endure}} || || | |||
|- | |||
| TM21 || {{M|Frustration}} || {{M|Frustration}} || {{M|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{M|Return}} || {{M|Return}} || {{M|Return}} | |||
|- | |||
| TM31 || {{M|Mud Slap}} || || {{M|Brick Break}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || || | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || || | |||
|- | |||
| TM39 || {{M|Swift}} || || | |||
|- | |||
| TM40 || || '''{{M|Aerial Ace}}''' || '''{{M|Aerial Ace}}''' | |||
|- | |||
| TM42 || || {{M|Facade}} || {{M|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || {{M|Detect}} || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM46 || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} | |||
|- | |||
| TM56 || || || {{M|Hurl}} | |||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM67 || || || {{M|Recycle}} | |||
|- | |||
| TM72 || || || '''{{M|Snow Slide}}''' | |||
|- | |||
| TM78 || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM88 || || || '''{{M|Beak Peck}}''' | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM02 || '''{{M|Fly}}''' || '''{{M|Fly}}''' || '''{{M|Fly}}''' | |||
|- | |||
| HM05 || || || {{M|Fog Clear}} | |||
|} | |||
==By breeding== | ==By breeding== | ||
==By tutoring== | ==By tutoring== |
edits