2,362
edits
Line 104: | Line 104: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
==By leveling up== | {{learnset intro|Corsola}} | ||
==By TM/HM== | |||
==By [[Level|leveling up]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| Start || {{M|Tackle}} || {{M|Tackle}} || {{M|Tackle}} | |||
|- | |||
| 4 || || || {{M|Harden}} | |||
|- | |||
| 6 || || {{M|Harden}} || | |||
|- | |||
| 7 || {{M|Harden}} || || | |||
|- | |||
| 8 || || || '''{{M|Bubble}}''' | |||
|- | |||
| 12 || || '''{{M|Bubble}}''' || | |||
|- | |||
| 13 || '''{{M|Bubble}}''' || || {{M|Recover}} | |||
|- | |||
| 16 || || || {{M|Refresh}} | |||
|- | |||
| 17 || || {{M|Recover}}<BR>{{M|Refresh}} || | |||
|- | |||
| 19 || {{M|Recover}} || || | |||
|- | |||
| 20 || || || '''{{M|Rock Blast}}''' | |||
|- | |||
| 23 || || '''{{M|Bubblebeam}}''' || | |||
|- | |||
| 25 || '''{{M|Bubblebeam}}''' || || '''{{M|Bubblebeam}}''' | |||
|- | |||
| 28 || || {{M|Spike Cannon}} || {{M|Prayer}} | |||
|- | |||
| 31 || {{M|Spike Cannon}} || || | |||
|- | |||
| 32 || || || '''{{M|Ancientpower}}''' | |||
|- | |||
| 34 || || '''{{M|Rock Blast}}''' || | |||
|- | |||
| 37 || {{M|Mirror Coat}} || || {{M|Aqua Ring}} | |||
|- | |||
| 39 || || {{M|Mirror Coat}} || | |||
|- | |||
| 40 || || || {{M|Spike Cannon}} | |||
|- | |||
| 43 || '''{{M|Ancientpower}}''' || || | |||
|- | |||
| 44 || || || '''{{M|Power Gem}}''' | |||
|- | |||
| 45 || || '''{{M|Ancientpower}}''' || | |||
|- | |||
| 48 || || || {{M|Mirror Coat}} | |||
|- | |||
| 52 || || || {{M|Land Power}} | |||
|}</CENTER> | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM02 || {{M|Headbutt}} || || | |||
|- | |||
| TM03 || {{m|Curse}} || '''{{M|Water Pulse}}''' || '''{{M|Water Pulse}}''' | |||
|- | |||
| TM04 || '''{{M|Rollout}}''' || {{M|Calm Mind}} || {{M|Calm Mind}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || || {{M|Hail}} || {{M|Hail}} | |||
|- | |||
| TM08 || {{M|Rock Smash}} || || | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Snore}} || {{M|Ice Beam}} || {{M|Ice Beam}} | |||
|- | |||
| TM14 || || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} | |||
|- | |||
| TM16 || || {{M|Light Screen}} || {{M|Light Screen}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Endure}} || {{M|Safeguard}} || {{M|Safeguard}} | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM26 || {{M|Earthquake}} || {{M|Earthquake}} || {{M|Earthquake}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{m|Return}} || {{m|Return}} || {{m|Return}} | |||
|- | |||
| TM28 || || {{M|Dig}} || {{M|Dig}} | |||
|- | |||
| TM29 || {{M|Psychic}} || {{M|Psychic}} || {{M|Psychic}} | |||
|- | |||
| TM30 || || {{M|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} | |||
|- | |||
| TM31 || {{M|Mud Slap}} || || | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM33 || || {{M|Reflect}} || {{M|Reflect}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || || | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || || | |||
|- | |||
| TM37 || {{M|Sandstorm}} || {{M|Sandstorm}} || {{M|Sandstorm}} | |||
|- | |||
| TM39 || || '''{{M|Rock Tomb}}''' || '''{{M|Rock Tomb}}''' | |||
|- | |||
| TM40 || {{M|Defense Curl}} || || | |||
|- | |||
| TM42 || || {{m|Facade}} || {{m|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM55 || || || '''{{M|Tide}}''' | |||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM64 || || || {{M|Explosion}} | |||
|- | |||
| TM69 || || || {{M|Rock Cart}} | |||
|- | |||
| TM71 || || || '''{{M|Stone Edge}}''' | |||
|- | |||
| TM76 || || || {{M|Stealth Rock}} | |||
|- | |||
| TM78 || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM80 || || || '''{{M|Rock Slide}}''' | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM86 || || || {{M|Grass Rope}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM03 || '''{{M|Surf}}''' || '''{{M|Surf}}''' || '''{{M|Surf}}''' | |||
|- | |||
| HM04 || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} | |||
|- | |||
| HM06 || '''{{M|Whirlpool}}''' || {{M|Rock Smash}} || {{M|Rock Smash}} | |||
|} | |||
</CENTER> | |||
==By breeding== | ==By breeding== | ||
==By tutoring== | ==By tutoring== |
edits