29,836
edits
ArcToraphim (talk | contribs) m (→Quotes) |
ArcToraphim (talk | contribs) |
||
Line 908: | Line 908: | ||
{| style="float:left; text-align:center;" | {| style="float:left; text-align:center;" | ||
|- | |- | ||
| | |||
{{Pokémon/4 | |||
|pokemon=Venusaur | |||
|gender=male | |||
|type1=Grass | |||
|type2=Poison | |||
|ndex=003 m | |||
|back=yes | |||
|game=Platinum | |||
|level=50 | |||
|ability=Overgrow | |||
|held=Big Root | |||
|move1=Giga Drain|move1type=Grass|move1cat=Special | |||
|move2=Ingrain|move2type=Grass|move2cat=Status | |||
|move3=Leech Seed|move3type=Grass|move3cat=Status | |||
|move4=Sleep Powder|move4type=Grass|move4cat=Status | |||
}} | |||
| | | | ||
{{Pokémon/4 | {{Pokémon/4 | ||
Line 924: | Line 941: | ||
|move3=Recover|move3type=Normal|move3cat=Status | |move3=Recover|move3type=Normal|move3cat=Status | ||
|move4=Focus Blast|move4type=Fighting|move4cat=Special | |move4=Focus Blast|move4type=Fighting|move4cat=Special | ||
}} | |||
| | |||
{{Pokémon/4 | |||
|pokemon=Snorlax | |||
|gender=male | |||
|type1=Normal | |||
|ndex=143 | |||
|back=yes | |||
|game=Platinum | |||
|level=50 | |||
|ability=Thick Fat | |||
|held=Leftovers | |||
|move1=Return|move1type=Normal|move1cat=Physical | |||
|move2=Rock Slide|move2type=Rock|move2cat=Physical | |||
|move3=Curse|move3type=???|move3cat=Status | |||
|move4=Yawn|move4type=Normal|move4cat=Status | |||
}} | |||
| | |||
{{Pokémon/4 | |||
|pokemon=Blissey | |||
|gender=female | |||
|type1=Normal | |||
|ndex=242 | |||
|back=yes | |||
|game=Platinum | |||
|level=50 | |||
|ability=Serene Grace | |||
|held=BrightPowder | |||
|move1=Flamethrower|move1type=Fire|move1cat=Special | |||
|move2=Ice Beam|move2type=Ice|move2cat=Special | |||
|move3=Thunderbolt|move3type=Electric|move3cat=Special | |||
|move4=Calm Mind|move4type=Psychic|move4cat=Status | |||
}} | |||
|- | |||
| | |||
{{Pokémon/4 | |||
|pokemon=Milotic | |||
|gender=male | |||
|type1=Water | |||
|ndex=350 | |||
|spritegender=male | |||
|back=yes | |||
|game=Platinum | |||
|level=50 | |||
|ability=Marvel Scale | |||
|held=Leftovers | |||
|move1=Toxic|move1type=Poison|move1cat=Status | |||
|move2=Confuse Ray|move2type=Ghost|move2cat=Status | |||
|move3=Double Team|move3type=Normal|move3cat=Status | |||
|move4=Aqua Ring|move4type=Water|move4cat=Status | |||
}} | |||
| | |||
{{Pokémon/4 | |||
|pokemon=Regirock | |||
|gender=none | |||
|type1=Rock | |||
|ndex=377 | |||
|back=yes | |||
|game=Platinum | |||
|level=50 | |||
|ability=Clear Body | |||
|held=Chesto Berry | |||
|move1=Stone Edge|move1type=Rock|move1cat=Physical | |||
|move2=Hammer Arm|move2type=Fighting|move2cat=Physical | |||
|move3=Rest|move3type=Psychic|move3cat=Status | |||
|move4=Curse|move4type=???|move4cat=Status | |||
}} | |||
| | |||
{{Pokémon/4 | |||
|pokemon=Regice | |||
|gender= | |||
|type1=Ice | |||
|ndex=378 | |||
|back=yes | |||
|game=Platinum | |||
|level=50 | |||
|ability=Clear Body | |||
|held=Chesto Berry | |||
|move1=Ice Beam|move1type=Ice|move1cat=Special | |||
|move2=Flash Cannon|move2type=Steel|move2cat=Special | |||
|move3=AncientPower|move3type=Rock|move3cat=Special | |||
|move4=Rest|move4type=Psychic|move4cat=Status | |||
}} | }} | ||
| | | | ||
Line 941: | Line 1,040: | ||
|move4=Double Team|move4type=Normal|move4cat=Status | |move4=Double Team|move4type=Normal|move4cat=Status | ||
}} | }} | ||
|- | |||
| | | | ||
{{Pokémon/4 | {{Pokémon/4 | ||
Line 959: | Line 1,059: | ||
| | | | ||
{{Pokémon/4 | {{Pokémon/4 | ||
|pokemon= | |pokemon=Roserade | ||
|gender= | |gender=male | ||
|type1= | |type1=Grass | ||
|ndex= | |type2=Poison | ||
|ndex=407 | |||
|spritegender=male | |||
|back=yes | |back=yes | ||
|game=Platinum | |game=Platinum | ||
|level=50 | |level=50 | ||
|ability= | |ability=Poison Point | ||
|held= | |held=Big Root | ||
|move1= | |move1=Giga Drain|move1type=Grass|move1cat=Special | ||
|move2= | |move2=Synthesis|move2type=Grass|move2cat=Status | ||
|move3= | |move3=Ingrain|move3type=Grass|move3cat=Status | ||
|move4= | |move4=Leech Seed|move4type=Grass|move4cat=Status | ||
}} | }} | ||
| | | | ||
{{Pokémon/4 | {{Pokémon/4 | ||
Line 1,008: | Line 1,109: | ||
|move3=Slack Off|move3type=Normal|move3cat=Status | |move3=Slack Off|move3type=Normal|move3cat=Status | ||
|move4=Curse|move4type=???|move4cat=Status | |move4=Curse|move4type=???|move4cat=Status | ||
}} | }} | ||
|- | |- | ||
Line 1,057: | Line 1,123: | ||
|held=Heat Rock | |held=Heat Rock | ||
|move1=Psychic|move1type=Psychic|move1cat=Special | |move1=Psychic|move1type=Psychic|move1cat=Special | ||
|move2=SolarBeam |move2type=Grass|move2cat=Special | |move2=SolarBeam|move2type=Grass|move2cat=Special | ||
|move3=Moonlight|move3type=Normal|move3cat=Status | |move3=Moonlight|move3type=Normal|move3cat=Status | ||
|move4=Sunny Day|move4type=Fire|move4cat=Status | |move4=Sunny Day|move4type=Fire|move4cat=Status | ||
Line 1,076: | Line 1,142: | ||
|move3=Double Team|move3type=Normal|move3cat=Status | |move3=Double Team|move3type=Normal|move3cat=Status | ||
|move4=Moonlight|move4type=Normal|move4cat=Status | |move4=Moonlight|move4type=Normal|move4cat=Status | ||
}} | }} | ||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} | ||
{{-}} | |||
{| style="float:left;" width="80px" | |||
|- | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Victreebel|Spr b 4d 071.png|grass|poison|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Exeggutor|Spr b 4d 103.png|grass|psychic|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Starmie|Spr b 4d 121.png|water|psychic|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Meganium|Spr b 4d 154 f.png|grass|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Porygon2|Spr b 4d 233.png|normal|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Miltank|Spr b 4d 241.png|normal|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Espeon|Spr b 4d 196.png|psychic|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Umbreon|Spr b 4d 197.png|dark|size=80px|link=no}} | |||
|- | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Sceptile|Spr b 4d 254.png|grass|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Ludicolo|Spr b 4d 272 f.png|water|grass|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Shiftry|Spr b 4d 275 f.png|grass|dark|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Breloom|Spr b 4d 286.png|grass|fighting|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Slaking|Spr b 4d 289.png|normal|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Medicham|Spr b 4d 308 f.png|fighting|psychic|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Cradily|Spr b 4d 346.png|rock|grass|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Walrein|Spr b 4d 365.png|water|ice|size=80px|link=no}} | |||
|- | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Torterra|Spr b 4d 389.png|grass|ground|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Vespiquen|Spr b 4d 416.png|bug|flying|size=80px|link=no}} | |||
{{ | | {{ActivePoké|Cheryl|Abomasnow|Spr b 4d 460 f.png|grass|ice|size=80px|link=no}} | ||
| {{ActivePoké|Cheryl|Tangrowth|Spr b 4d 465 f.png|grass|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Porygon-Z|Spr b 4d 474.png|normal|size=80px|link=no}} | |||
| {{ActivePoké|Cheryl|Dusknoir|Spr b 4d 477.png|ghost|size=80px|link=no}} | |||
|}{{left clear}} | |||
====={{2v2|HeartGold|SoulSilver}}===== | ====={{2v2|HeartGold|SoulSilver}}===== |
edits