51
edits
m (Reorganized table, grouped gen-2 berries by effect type) |
|||
Line 19: | Line 19: | ||
| Restores 10 {{stat|HP}} | | Restores 10 {{stat|HP}} | ||
|- style="background:#FFFFFF;" | |- style="background:#FFFFFF;" | ||
| {{DL|Berries (Generation II)| | | {{DL|Berries (Generation II)|Gold Berry}} | ||
| Cures {{status| | | Restores 30 HP | ||
|- style="background:#FFFFFF;" | |||
| {{DL|Berries (Generation II)|MysteryBerry}} | |||
| Restores 5 {{PP}} | |||
|- style="background:#FFFFFF;" | |||
| {{DL|Berries (Generation II)|Mint Berry}} | |||
| Cures {{status|sleep}} | |||
|- style="background:#FFFFFF;" | |||
| {{DL|Berries (Generation II)|PRZCureBerry}} | |||
| Cures {{status|paralysis}} | |||
|- style="background:#FFFFFF;" | |- style="background:#FFFFFF;" | ||
| {{DL|Berries (Generation II)|Burnt Berry}} | | {{DL|Berries (Generation II)|Burnt Berry}} | ||
| Cures {{status|freeze}} | | Cures {{status|freeze}} | ||
|- style="background:#FFFFFF;" | |- style="background:#FFFFFF;" | ||
| {{DL|Berries (Generation II)|Ice Berry}} | | {{DL|Berries (Generation II)|Ice Berry}} | ||
| Cures {{status|burn}} | | Cures {{status|burn}} | ||
|- style="background:#FFFFFF;" | |- style="background:#FFFFFF;" | ||
| {{DL|Berries (Generation II)| | | {{DL|Berries (Generation II)|Bitter Berry}} | ||
| Cures {{status| | | Cures {{status|confusion}} | ||
|- style="background:#FFFFFF;" | |- style="background:#FFFFFF;" | ||
| {{DL|Berries (Generation II)|MiracleBerry}} | | {{DL|Berries (Generation II)|MiracleBerry}} | ||
| Cures any [[status ailment]] | | Cures any [[status ailment]] | ||
|- | |- | ||
| class="roundybl" style="background: #FFFFFF;" | {{DL|Berries (Generation II)|PSNCureBerry}} | | class="roundybl" style="background: #FFFFFF;" | {{DL|Berries (Generation II)|PSNCureBerry}} |
edits