19,286
edits
No edit summary |
m (→Name origin) |
||
Line 218: | Line 218: | ||
| 부채시티 ''Buchae City'' | | 부채시티 ''Buchae City'' | ||
| From 부채 ''buchae'', fan. | | From 부채 ''buchae'', fan. | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | |||
| 檜扇市 ''Kuàishàn Shì'' | |||
| From its Japanese name. | |||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} |