73
edits
m (Added annotation to Number of Floors (23 is the sum total of all three sections of the dungeon)) |
(Added traps.) |
||
Line 127: | Line 127: | ||
{{DungeonItem|Shiny Box|Treasure Box|1-18|sprite=MDBag Box 2 Sprite}} | {{DungeonItem|Shiny Box|Treasure Box|1-18|sprite=MDBag Box 2 Sprite}} | ||
{{DungeonItem/f|water}} | {{DungeonItem/f|water}} | ||
==Traps== | |||
{| class="roundy" style="text-align: center; background: #{{water color}}; border: 3px solid #{{water color dark}}" | |||
|- | |||
! style="background: #{{water color light}}; {{roundytl|5px}}" | Image | |||
! style="background-color: #{{water color light}} | {{color2|000|Dungeon tile|Trap}} | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:ExplosionTrap.png]] | |||
| align="center"| '''Explosion Trap''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:GrimyTrap.png]] | |||
| align="center"| '''Grimy Trap''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:MudTrap.png]] | |||
| align="center"| '''Mud Trap''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:PoisonTrap.png]] | |||
| align="center"| '''Poison Trap''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:PP-ZeroTrap.png]] | |||
| align="center"| '''PP-Zero Trap''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:SealTrap.png]] | |||
| align="center"| '''Seal Trap''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:SelfdestructTrap.png]] | |||
| align="center"| '''Selfdestruct Trap''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:SlowTrap.png]] | |||
| align="center"| '''Slow Trap''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:SlumberTrap.png]] | |||
| align="center"| '''Slumber Trap''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:SpinTrap.png]] | |||
| align="center"| '''Spin Trap''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:StickyTrap.png]] | |||
| align="center"| '''Sticky Trap''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:WarpTrap.png]] | |||
| align="center"| '''Warp Trap''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
| align="center"| [[File:WonderTile.png]] | |||
| align="center"| '''Wonder Tile''' | |||
|- style="background: #FFFFFF" | |||
|} | |||
==Layout== | ==Layout== | ||
{| class="roundy" style="margin:auto; background: #000; border: 3px solid #{{water color}}" | {| class="roundy" style="margin:auto; background: #000; border: 3px solid #{{water color}}" |
edits