84
edits
(Moves should go on individual character pages (like User:NateVirus/Charizard (Pokkén Tournament)) |
(→Background Pokémon: Added Ho-Oh and Vigoroth.) |
||
Line 280: | Line 280: | ||
| {{ActivePoké||Blissey|242Blissey.png|normal|normal|size=80px|link=Blissey (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Blissey|242Blissey.png|normal|normal|size=80px|link=Blissey (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Lugia|249Lugia.png|psychic|flying|size=80px|link=Lugia (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Lugia|249Lugia.png|psychic|flying|size=80px|link=Lugia (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Ho-Oh|250Ho-Oh.png|fire|flying|size=80px|link=Ho-Oh (Pokémon)}} | |||
| {{ActivePoké||Treecko|252Treecko.png|grass|grass|size=80px|link=Treecko (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Treecko|252Treecko.png|grass|grass|size=80px|link=Treecko (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Grovyle|253Grovyle.png|grass|grass|size=80px|link=Grovyle (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Grovyle|253Grovyle.png|grass|grass|size=80px|link=Grovyle (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Torchic|255Torchic.png|fire|fire|size=80px|link=Torchic (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Torchic|255Torchic.png|fire|fire|size=80px|link=Torchic (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Combusken|256Combusken.png|fire|fighting|size=80px|link=Combusken (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Combusken|256Combusken.png|fire|fighting|size=80px|link=Combusken (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Mudkip|258Mudkip.png|water|water|size=80px|link=Mudkip (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Mudkip|258Mudkip.png|water|water|size=80px|link=Mudkip (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Beautifly|267Beautifly.png|bug|flying|size=80px|link=Beautifly (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Beautifly|267Beautifly.png|bug|flying|size=80px|link=Beautifly (Pokémon)}} | ||
Line 294: | Line 295: | ||
| {{ActivePoké||Breloom|286Breloom.png|grass|fighting|size=80px|link=Breloom (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Breloom|286Breloom.png|grass|fighting|size=80px|link=Breloom (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Slakoth|287Slakoth.png|normal|normal|size=80px|link=Slakoth (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Slakoth|287Slakoth.png|normal|normal|size=80px|link=Slakoth (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Vigoroth|288Vigoroth.png|normal|normal|size=80px|link=Vigoroth (Pokémon)}} | |||
| {{ActivePoké||Slaking|289Slaking.png|normal|normal|size=80px|link=Slaking (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Slaking|289Slaking.png|normal|normal|size=80px|link=Slaking (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Hariyama|297Hariyama.png|fighting|fighting|size=80px|link=Hariyama (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Hariyama|297Hariyama.png|fighting|fighting|size=80px|link=Hariyama (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Sableye|302Sableye.png|dark|ghost|size=80px|link=Sableye (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Sableye|302Sableye.png|dark|ghost|size=80px|link=Sableye (Pokémon)}} | ||
Line 304: | Line 306: | ||
| {{ActivePoké||Sharpedo|319Sharpedo.png|water|dark|size=80px|link=Sharpedo (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Sharpedo|319Sharpedo.png|water|dark|size=80px|link=Sharpedo (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Wailmer|320Wailmer.png|water|water|size=80px|link=Wailmer (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Wailmer|320Wailmer.png|water|water|size=80px|link=Wailmer (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Wailord|321Wailord.png|water|water|size=80px|link=Wailord (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Wailord|321Wailord.png|water|water|size=80px|link=Wailord (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Torkoal|324Torkoal.png|fire|fire|size=80px|link=Torkoal (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Torkoal|324Torkoal.png|fire|fire|size=80px|link=Torkoal (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Spoink|325Spoink.png|psychic|psychic|size=80px|link=Spoink (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Spoink|325Spoink.png|psychic|psychic|size=80px|link=Spoink (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Trapinch|328Trapinch.png|ground|ground|size=80px|link=Trapinch (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Trapinch|328Trapinch.png|ground|ground|size=80px|link=Trapinch (Pokémon)}} | ||
Line 315: | Line 317: | ||
| {{ActivePoké||Claydol|344Claydol.png|ground|psychic|size=80px|link=Claydol (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Claydol|344Claydol.png|ground|psychic|size=80px|link=Claydol (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Milotic|350Milotic.png|water|water|size=80px|link=Milotic (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Milotic|350Milotic.png|water|water|size=80px|link=Milotic (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Banette|354Banette.png|ghost|ghost|size=80px|link=Banette (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Banette|354Banette.png|ghost|ghost|size=80px|link=Banette (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Duskull|355Duskull.png|ghost|ghost|size=80px|link=Duskull (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Duskull|355Duskull.png|ghost|ghost|size=80px|link=Duskull (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Dusclops|356Dusclops.png|ghost|ghost|size=80px|link=Dusclops (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Dusclops|356Dusclops.png|ghost|ghost|size=80px|link=Dusclops (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Tropius|357Tropius.png|grass|flying|size=80px|link=Tropius (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Tropius|357Tropius.png|grass|flying|size=80px|link=Tropius (Pokémon)}} | ||
Line 326: | Line 328: | ||
| {{ActivePoké||Regirock|377Regirock.png|rock|rock|size=80px|link=Regirock (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Regirock|377Regirock.png|rock|rock|size=80px|link=Regirock (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Regice|378Regice.png|ice|ice|size=80px|link=Regice (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Regice|378Regice.png|ice|ice|size=80px|link=Regice (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Registeel|379Registeel.png|steel|steel|size=80px|link=Registeel (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Registeel|379Registeel.png|steel|steel|size=80px|link=Registeel (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Burmy|412Burmy-Plant.png|bug|bug|size=80px|link=Burmy (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Burmy|412Burmy-Plant.png|bug|bug|size=80px|link=Burmy (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Pachirisu|417Pachirisu.png|electric|electric|size=80px|link=Pachirisu (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Pachirisu|417Pachirisu.png|electric|electric|size=80px|link=Pachirisu (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Buizel|418Buizel.png|water|water|size=80px|link=Buizel (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Buizel|418Buizel.png|water|water|size=80px|link=Buizel (Pokémon)}} | ||
Line 337: | Line 339: | ||
| {{ActivePoké||Drifloon|425Drifloon.png|ghost|flying|size=80px|link=Drifloon (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Drifloon|425Drifloon.png|ghost|flying|size=80px|link=Drifloon (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Drifblim|426Drifblim.png|ghost|flying|size=80px|link=Drifblim (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Drifblim|426Drifblim.png|ghost|flying|size=80px|link=Drifblim (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Lopunny|428Lopunny.png|normal|normal|size=80px|link=Lopunny (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Lopunny|428Lopunny.png|normal|normal|size=80px|link=Lopunny (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Mismagius|429Mismagius.png|ghost|ghost|size=80px|link=Mismagius (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Mismagius|429Mismagius.png|ghost|ghost|size=80px|link=Mismagius (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Bronzong|437Bronzong.png|steel|psychic|size=80px|link=Bronzong (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Bronzong|437Bronzong.png|steel|psychic|size=80px|link=Bronzong (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Mime Jr.|439Mime Jr.png|Psychic|fairy|size=80px|link=Mime Jr. (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Mime Jr.|439Mime Jr.png|Psychic|fairy|size=80px|link=Mime Jr. (Pokémon)}} | ||
Line 348: | Line 350: | ||
| {{ActivePoké||Riolu|447Riolu.png|fighting|fighting|size=80px|link=Riolu (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Riolu|447Riolu.png|fighting|fighting|size=80px|link=Riolu (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Hippowdon|450Hippowdon.png|ground|ground|size=80px|link=Hippowdon (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Hippowdon|450Hippowdon.png|ground|ground|size=80px|link=Hippowdon (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Finneon|456Finneon.png|water|water|size=80px|link=Finneon (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Finneon|456Finneon.png|water|water|size=80px|link=Finneon (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Lumineon|457Lumineon.png|water|water|size=80px|link=Lumineon (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Lumineon|457Lumineon.png|water|water|size=80px|link=Lumineon (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Abomasnow|460Abomasnow.png|grass|ice|size=80px|link=Abomasnow (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Abomasnow|460Abomasnow.png|grass|ice|size=80px|link=Abomasnow (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Electivire|466Electivire.png|electric|electric|size=80px|link=Electivire (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Electivire|466Electivire.png|electric|electric|size=80px|link=Electivire (Pokémon)}} | ||
Line 359: | Line 361: | ||
| {{ActivePoké||Froslass|478Froslass.png|ice|ghost|size=80px|link=Froslass (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Froslass|478Froslass.png|ice|ghost|size=80px|link=Froslass (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Rotom|479Rotom.png|electric|ghost|size=80px|link=Rotom (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Rotom|479Rotom.png|electric|ghost|size=80px|link=Rotom (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Heatran|485Heatran.png|fire|steel|size=80px|link=Heatran (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Heatran|485Heatran.png|fire|steel|size=80px|link=Heatran (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Regigigas|486Regigigas.png|normal|normal|size=80px|link=Regigigas (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Regigigas|486Regigigas.png|normal|normal|size=80px|link=Regigigas (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Giratina|487Giratina-Origin.png|ghost|dragon|size=80px|link=Giratina (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Giratina|487Giratina-Origin.png|ghost|dragon|size=80px|link=Giratina (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Serperior|497Serperior.png|grass|grass|size=80px|link=Serperior (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Serperior|497Serperior.png|grass|grass|size=80px|link=Serperior (Pokémon)}} | ||
Line 370: | Line 372: | ||
| {{ActivePoké||Pidove|519Pidove.png|normal|flying|size=80px|link=Pidove (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Pidove|519Pidove.png|normal|flying|size=80px|link=Pidove (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Audino|531Audino.png|normal|normal|size=80px|link=Audino (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Audino|531Audino.png|normal|normal|size=80px|link=Audino (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Timburr|532Timburr.png|fighting|fighting|size=80px|link=Timburr (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Timburr|532Timburr.png|fighting|fighting|size=80px|link=Timburr (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Throh|538Throh.png|fighting|fighting|size=80px|link=Throh (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Throh|538Throh.png|fighting|fighting|size=80px|link=Throh (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Sawk|539Sawk.png|fighting|fighting|size=80px|link=Sawk (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Sawk|539Sawk.png|fighting|fighting|size=80px|link=Sawk (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Whirlipede|544Whirlipede.png|bug|poison|size=80px|link=Whirlipede (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Whirlipede|544Whirlipede.png|bug|poison|size=80px|link=Whirlipede (Pokémon)}} | ||
Line 381: | Line 383: | ||
| {{ActivePoké||Cofagrigus|563Cofagrigus.png|ghost|ghost|size=80px|link=Cofagrigus (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Cofagrigus|563Cofagrigus.png|ghost|ghost|size=80px|link=Cofagrigus (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Archeops|567Archeops.png|rock|flying|size=80px|link=Archeops (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Archeops|567Archeops.png|rock|flying|size=80px|link=Archeops (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Trubbish|568Trubbish.png|poison|poison|size=80px|link=Trubbish (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Trubbish|568Trubbish.png|poison|poison|size=80px|link=Trubbish (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Garbodor|569Garbodor.png|poison|poison|size=80px|link=Garbodor (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Garbodor|569Garbodor.png|poison|poison|size=80px|link=Garbodor (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Minccino|572Minccino.png|normal|normal|size=80px|link=Minccino (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Minccino|572Minccino.png|normal|normal|size=80px|link=Minccino (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Gothorita|575Gothorita.png|psychic|psychic|size=80px|link=Gothorita (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Gothorita|575Gothorita.png|psychic|psychic|size=80px|link=Gothorita (Pokémon)}} | ||
Line 392: | Line 394: | ||
| {{ActivePoké||Joltik|595Joltik.png|bug|electric|size=80px|link=Joltik (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Joltik|595Joltik.png|bug|electric|size=80px|link=Joltik (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Litwick|607Litwick.png|ghost|fire|size=80px|link=Litwick (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Litwick|607Litwick.png|ghost|fire|size=80px|link=Litwick (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Lampent|608Lampent.png|ghost|fire|size=80px|link=Lampent (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Lampent|608Lampent.png|ghost|fire|size=80px|link=Lampent (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Chandelure|609Chandelure.png|ghost|fire|size=80px|link=Chandelure (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Chandelure|609Chandelure.png|ghost|fire|size=80px|link=Chandelure (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Cubchoo|613Cubchoo.png|ice|ice|size=80px|link=Cubchoo (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Cubchoo|613Cubchoo.png|ice|ice|size=80px|link=Cubchoo (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Beartic|614Beartic.png|ice|ice|size=80px|link=Beartic (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Beartic|614Beartic.png|ice|ice|size=80px|link=Beartic (Pokémon)}} | ||
Line 403: | Line 405: | ||
| {{ActivePoké||Chesnaught|652Chesnaught.png|grass|fighting|size=80px|link=Chesnaught (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Chesnaught|652Chesnaught.png|grass|fighting|size=80px|link=Chesnaught (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Diggersby|660Diggersby.png|normal|ground|size=80px|link=Diggersby (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Diggersby|660Diggersby.png|normal|ground|size=80px|link=Diggersby (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Fletchling|661Fletchling.png|normal|flying|size=80px|link=Fletchling (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Fletchling|661Fletchling.png|normal|flying|size=80px|link=Fletchling (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Flabébé|669Flabébé.png|fairy|fairy|size=80px|link= Flabébé (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Flabébé|669Flabébé.png|fairy|fairy|size=80px|link= Flabébé (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Skiddo|672Skiddo.png|grass|grass|size=80px|link=Skiddo (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Skiddo|672Skiddo.png|grass|grass|size=80px|link=Skiddo (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Pancham|674Pancham.png|fighting|fighting|size=80px|link=Pancham (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Pancham|674Pancham.png|fighting|fighting|size=80px|link=Pancham (Pokémon)}} | ||
Line 414: | Line 416: | ||
| {{ActivePoké||Tyrantrum|697Tyrantrum.png|rock|dragon|size=80px|link=Tyrantrum (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Tyrantrum|697Tyrantrum.png|rock|dragon|size=80px|link=Tyrantrum (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Hawlucha|701Hawlucha.png|fighting|flying|size=80px|link=Hawlucha (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Hawlucha|701Hawlucha.png|fighting|flying|size=80px|link=Hawlucha (Pokémon)}} | ||
|- | |||
| {{ActivePoké||Dedenne|702Dedenne.png|electric|fairy|size=80px|link=Dedenne (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Dedenne|702Dedenne.png|electric|fairy|size=80px|link=Dedenne (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Carbink|703Carbink.png|rock|fairy|size=80px|link=Carbink (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Carbink|703Carbink.png|rock|fairy|size=80px|link=Carbink (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Goodra|706Goodra.png|dragon|dragon|size=80px|link=Goodra (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Goodra|706Goodra.png|dragon|dragon|size=80px|link=Goodra (Pokémon)}} | ||
| {{ActivePoké||Klefki|707Klefki.png|steel|fairy|size=80px|link=Klefki (Pokémon)}} | | {{ActivePoké||Klefki|707Klefki.png|steel|fairy|size=80px|link=Klefki (Pokémon)}} |
edits