19,473
edits
Playerking95 (talk | contribs) No edit summary |
m (→Names) |
||
Line 127: | Line 127: | ||
| From ''{{wp|magma}}'' | | From ''{{wp|magma}}'' | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| English, French,<br>German, Italian,<br>{{tt|Spanish|Iberian | | English, French,<br>German, Italian,<br>{{tt|Spanish|Iberian dub}} | ||
| Team Magma | | Team Magma | ||
| Same as Japanese name | | Same as Japanese name | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| {{tt|Spanish| | | {{tt|Spanish|Games, Latin American media}} | ||
| Equipo Magma | | Equipo Magma | ||
| Same as Japanese name | | Same as Japanese name | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Korean | | Korean | ||
| 마그마단 '' | | 마그마단 ''Magma-dan'' | ||
| Same as Japanese name | | Same as Japanese name | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and | |rowspan="2"| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) | ||
| 火岩隊 ''Huǒyán Duì'' | | 熔岩隊 / 熔岩队 ''Róngyán Duì''{{tt|*|Games}} | ||
| | | From 熔岩 ''róngyán'', lava | ||
|- style="background:#FFF" | |||
| 火岩隊 / 火岩队 ''Huǒyán Duì''{{tt|*|Pre-Gen VII Media}} | |||
| From 火焰 ''huǒyàn'' (flame) and 熔岩 ''róngyán'' (lava) | |||
|- style="background:#FFF" | |||
|rowspan="2"| Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |||
| 熔岩隊 ''Yùhngngàahm Deuih''{{tt|*|Games}} | |||
| From 熔岩 ''yùhngngàahm'', lava | |||
|- style="background:#FFF" | |||
| 火岩隊 ''Fóngàahm Deuih''{{tt|*|Pre-Gen VII Media}} | |||
| From 火焰 ''fóyihm'' (flame) and 熔岩 ''yùhngngàahm '' (lava) | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Finnish | | Finnish | ||
| Magmaryhmä | | Magmaryhmä | ||
| | | Same as Japanese name | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Polish | | Polish | ||
| Zespół Magma | | Zespół Magma | ||
| | | Same as Japanese name | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|Russian | | Russian | ||
|Команда Магма ''Komanda Magma'' | | Команда Магма ''Komanda Magma'' | ||
| | | Same as Japanese name | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|Vietnamese | | Vietnamese | ||
|Đội Magma | | Đội Magma | ||
|Same as Japanese name | | Same as Japanese name | ||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} |