19,478
edits
No edit summary |
m (→Names) |
||
Line 20: | Line 20: | ||
| Japanese | | Japanese | ||
| メキャベツタウン ''Mekyabetsu Town'' | | メキャベツタウン ''Mekyabetsu Town'' | ||
| From | | From 芽キャベツ ''mekyabetsu'', {{wp|Brussels sprout}} | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| English | | English | ||
| Brussel Town | | Brussel Town | ||
| From | | From ''Brussels sprout'' | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| French | |||
| Brussalia | | Brussalia | ||
| From | | From ''Brussels sprout'' | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| German | |||
| Kohlstadt | |||
| From ''Kohl'', {{wp|Brassica|cole crops}} | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Italian | | Italian | ||
| Brusselopoli | | Brusselopoli | ||
| From | | From ''Brussels sprout'' | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| rowspan="2" | Spanish | | rowspan="2" | Spanish | ||
| Pueblo Repollo{{tt|*|Spain}} | |||
| From ''repollo'', {{wp|cabbage}} | |||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Pueblo Brusela{{tt|*|Latin America}} | | Pueblo Brusela{{tt|*|Latin America}} | ||
| From ''brusela'', | | From ''brusela'', {{wp|Vinca major|bigleaf periwinkle}} | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | ||
| From '' | | 芽甘藍鎮 ''Yágānlán Zhèn'' | ||
| From 芽甘藍 ''yágānlán'', Brussels sprout | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Chinese ( | | Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | ||
| 芽甘藍鎮 '' | | 芽甘藍鎮 ''Ngàhgāmlàahm Jan'' | ||
| From 芽甘藍 '' | | From 芽甘藍 ''ngàhgāmlàahm'', Brussels sprout | ||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} |