19,428
edits
No edit summary |
|||
Line 24: | Line 24: | ||
</gallery> | </gallery> | ||
== | ==Names== | ||
{| align="left" style="background: #{{flying color light}}; {{roundy|10px}}; border: 3px solid #{{flying color}}" | {| align="left" style="background: #{{flying color light}}; {{roundy|10px}}; border: 3px solid #{{flying color}}" | ||
|- align=center | |- align=center | ||
Line 33: | Line 33: | ||
| Japanese | | Japanese | ||
| カタクリタウン ''Katakuri Town'' | | カタクリタウン ''Katakuri Town'' | ||
| From | | From 片栗 ''katakuri'', ''{{wp|Erythronium japonicum}}''. | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| English | | English | ||
| Arrowroot Town | | Arrowroot Town | ||
| From the {{wp| | | From the {{wp|arrowroot}} plant. | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| French | |||
| Marantaville | |||
| From ''{{wp|Maranta (genus)|Maranta}}'' | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| German | | German | ||
| Pfeilwurzstadt | | Pfeilwurzstadt | ||
| From ''Pfeilwurz'', arrowroot. | | From ''Pfeilwurz'', arrowroot. | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Italian | |||
| Marantavilla | |||
| From ''{{wp|Maranta (genus)|Maranta}}'' | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Spanish | | Spanish | ||
Line 47: | Line 55: | ||
| From ''arrurruz'', arrowroot. | | From ''arrurruz'', arrowroot. | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Chinese (Taiwan) | | Korean | ||
| 얼레지타운 ''Eolleji Town'' | |||
| From 얼레지 ''eolleji'', ''Erythronium japonicum''. | |||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | |||
| 片栗鎮 ''Piānlì Zhèn'' | | 片栗鎮 ''Piānlì Zhèn'' | ||
| From 片栗 ''katakuri'' | | From 片栗 ''katakuri''. | ||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} |